22.09.2023.

07:30

Foto: pixabay.com

Vesti

Srbijo, pali alarme - ove brojke nisu dobre! Srbi se plaše karcinoma, a ne idu kod lekara

Zabrinjava i to što 33 odsto građana ode samo na "poneku" analizu i proveru zdravstvenog stanja, dok čak 35 odsto njih ni ne zna koji su im pregledi potrebni.

Poražavajuće brojke

Ništa bolja situacija nije ni sa malignim oboljenjima, od kojih svake godine oboli oko 40.000 ljudi.

Odlazak na redovne preglede i rano otkrivanje bolesti smanjili bi smrtnost od ove opake bolesti od koje godišnje umre oko 20.000 ljudi!

Informer

- Na pitanje zašto ne idu kod lekara - 23 odsto građana Srbije kaže da za to nema vremena, 12 odsto se plaši loše dijagnoze, a 35 odsto i ne zna koji bi im pregledi bili potrebni. Čak 62 odsto kaže da nikada nije otišlo ni na jedan od dostupnih preventivnih pregleda. Tako se po pitanju lične neodgovornosti kada je u pitanju zdravlje, od 16 anketiranih zemalja, Srbija zajedno sa Poljskom svrstala na prvo, najgore mesto. Zanemarivanjem preventivnih pregleda građani Srbije se ozbiljno poigravaju vlastitim zdravljem. Najčešće se na pregled odazivaju u Italiji i Portugalu, po 39 odsto, dok u Srbiji, uprkos visokoj stopi obolevanja i umiranja od raka dojke, svega 26 odsto ide na pregled - navodi se u istraživanju koje je obuhvatilo više od 32 hiljade ispitanika, starosti od 18 do 99 godina.

Sa ovim podacima saglasna je i specijalista opšte prakse dr Branka Grujić. Prema njenim rečima, ovo je vrlo poražavajuće za 21. vek, kada je pacijentima sve dostupno, a oni se plaše, stide ili nemaju vremena da idu kod lekara!?

Informer

- Takav smo narod i to se ne menja. Plašimo se vađenja krvi i laboratorije, postavljanja dijagnoze, a ne volimo ni da čekamo kod lekara. Niko nema strpljenja da čeka termin za lekara specijalistu. Slažem se i da na primarnom nivou mora mnogo više da se bavi ovom prevencijom, ali isto tako svest ljudi prema zdravlju mora da se promeni. Generalno, ne vodimo računa o sebi. Zato i jeste statistika takva, nimalo pohvalna - ističe dr Grujić.

Apel za prevenciju

Zato ona apeluje na građane da idu na redovne skrininge.

- Postoje kalendari kada se koji pregled obavlja i to su uglavnom pregledi debelog creva, pluća, prostate, odlazak na mamografiju, kod oftamologa i ginekologa... To su sve pregledi koji mogu sprečiti razvijanje ozbiljnih bolesti i kancera, ali i umnogome smanjiti posledice, ukoliko se oboljenje otkrije na vreme. Kada bi to ispoštovali, bili bi mnogo zdraviji narod i imali kvalitetniji život. Prevencija je ključ svega, jer bolje sprečiti nego lečiti!

Navike Srba

23% kod lekara ne ide jer nema vremena
12% se plaši loše dijagnoze
35 % ne zna koji su pregledi potrebni
62 % nikada nije otišlo ni na jedan od dostupnih preventivnih pregleda
26 % ide na pregled dojke