10.10.2023.

11:05

Foto: Shutterstock

Vesti

Svetski dan mentalnog zdravlja: Skoro 25 odsto Srba ima neki mentalni poremećaj!

U publikaciji objavljenoj u martu prošle godine uz pomoć Vlade Nemačke, posredstvom projekta nemačko-srpske razvojne saradnje „Usluge socijalne zaštite za osetljive grupe“, koji sprovodi Nemačka organizacija za saradnju (GIZ) predstavljeno je istraživanje o mentalnom zdravlju stanovništva u Srbiji.  

Rezultati ispitivanja na uzorku od 1.000 građana i građanki Srbije pokazali su da se oko trećine stanovništva Srbije može smatrati psihički ugroženim. 

Prisutne simptome depresije ima 15,6 odsto stanovništva, anksioznosti 7,2 odsto, dok je 1,6 odsto stanovništva u visokom riziku od suicida. 

Dodatno, 2,9 odsto građana izjasnilo se da su makar jednom tokom života bili hospitalizovani zbog psihičkih tegoba, a 8,1 odsto građana Srbije je reklo da im je tokom života uspostavljena dijagnoza mentalnog poremećaja, dok 11,8 odsto građana reklo da su u poslednjih sedam dana koristili lekove usled psihičkih tegoba. 

Informer

 

U izveštaju GIZ-a kao faktor rizika za neke od psihičkih tegoba izdvajaju se ženski rod, mlađi uzrast, gradska sredina, niži socio-ekonomski status.

Rezultati pokazuju i to da je veliki procenat onih koji se nisu obratili za pomoć, iako imaju izražene psihičke tegobe, a pokazalo se i da tome da li će se osoba obratiti za pomoć kada joj je pomoć potrebna značajno doprinosi nepovoljnija finansijska situacija osobe, kao i samostigmatizacija, odnosno sklonost osobe da obraćanje za stručnu pomoć doživi kao lični neuspeh.

Obeležavanje Svetskog dana mentalnog zdravlja pokrenula je Svetska zdravstvena organizacija 1992. godine, u cilju podizanja svesti o problemima mentalnog zdravlja i mobilizacije napora za bolje mentalno zdravlje ljudi.

Na dan njegovog obeležavanja, koji je označen kao 10. oktobar, svake godine se organizuju događaji širom sveta, objavljuju tekstovi u medijima i na društvenim mrežama, o značaju mentalnog zdravlja.