17.12.2023.

13:15

Foto: Shutterstock

Vesti

Lekari upozoravaju na "bezazlene" lekove: Suplementi mogu biti i štetni! Evo kako se pravilno koriste!

Suplementi su nešto o čemu uglavnom razmišljamo kada se razbolimo. Zima je tu, iako uz varljive temperaturne razlike, a sa njom i aktuelna sezona virusnih infekcija.

Uzimanje vitaminskih suplemenata dodatna je podrška našem odbrambenom sistemu, ali se o dozama mora voditi računa, upozoravaju lekari.

- Suplementacija jeste uvek dobrodošla ako je pametno korsitimo, šta to znači pametno koristimo? Da se zaista držimo doziranog i preporučenog uputstva prema dnevnoj dozi unosa, što često ljudi greše i uzimaju nekada suplemente, pogotovo u tom akutnom periodu infekcije u nekoj duploj dozi misleći da će ih to izlečiti ili pomoći - kaže dr Sanja Gluščević, lekarka opšte prakse Doma zdravlja Palilula.

Informer

 

Pre unosa suplemenata savetuje se prvo uravnotežena i vitaminska ishrana, topli napici i umerena fizička aktivnost.

Vitamin D, vitamin C u tim nekim periodima infekcije je dobro uneti. Vitamin D, s obzirom na to da je zima, ima manje sunca, pogotovo kod starijih pacijenata nije škodljiv, ali opet kažem, uz savet sa svojim lekarom je najsigurnije i najbezbednije za pacijente uzimati te vitamine - kaže dr Sanja Gluščević.

Poseban oprez kad su deca u pitanju

A kada su deca u pitanju posebnu pažnju treba usmeriti na izgradnju imunog sistema, savetuju pedijatri.

- Prevencija se sprovodi od samog rođenja. Neophodno je za svako dete obezbediti dobre uslove života, raznovrsnu ishranu, za stariju decu svakako dovoljno fizičke aktivnosti i dovoljno sna. Što se tiče suplemenata, oni mogu kratkotrajno pomoću u nekim akutnim stanjima, ali ih zaista ne treba uzimati na svoju ruku i ne treba ih uzimati na duže staze - kaže dr Tatjana Jovanović specijalista pedijatrije.

Informer

 

Napominje, uvek je bolja iskoristljivost vitamina iz namirnica nego što je iz suplemenata budući da je reč o sintetičkim preparatima.