10.01.2024.

08:15

Foto: Shutterstock

Vesti

Pomama za zemljom i farmama u Srbiji! Stranci poludeli, evo u čemu je caka!

Posebno je zanimljivo što su, prema njenim rečima, onog trenutka kada smo potpisali sporazum sa Kinom o bescarinskom izvozu počele da se javljaju gotovo sve evropske kompanije kako bi se raspitale o kupovini zemlje, farmi, proizvodnih pogona jer žele da odavde izvoze bez carina u ovu ogromnu zemlju.

Ministarka Tanasković je, govoreći o sporazumu sa Kinom, istakla da se radi se o najbitnijem ugovoru koji smo potpisali prošle godine.

- Mi smo taj sporazum ratifikovali i nadam se da negde polovinom godine možemo da očekujemo izvoz bez carina za voće, vodu, svinjsko meso, teleću kožu, pivo. Čak i pored toga što imamo poljoprivredne proizvode kojima će se snižavati carina u narednih pet godina, u toj petoj godini 80 odsto svega što budemo izvozili biće bez carina. Mi i dalje radimo na usaglašavanju sertifikata, usaglasili smo jabuku, med, piletinu i suvu šljivu i idemo dalje - rekla je Tanaskovićeva prilikom gostovanja na Informer TV.

Informer

 

Odmah izvoz bez carina

Voće: sveže jabuke, breskve višnje, šljive, lubenice
Prerađevine: konzervisani mesni proizvodi, kobasice, konzervirano povrće, džemovi, kiseli krastavci, kukuruz šećerac, svinjska mast
Meso: zamrznuto svinjsko meso, šaran, pastrmka
Seme: raž, ječam, ovas, suncokret, uljana repica
Piće: pivo, mineralna voda, prirodna voda
Ostalo: Suvo grožđe, sveže i sušeno bilje za industrijske svrhe, teleća koža, ruže

Velika tražnja

Dodala je i da za izvoz na ovo ogromno tržište nisu zainteresovani samo naši poljoprivrednici već i oni u Evropi.

- Onog trenutka kada smo potpisali ugovor sa Kinom, evropske firme su počele da se raspituju, traže da kupe zemlju, da otvaraju farme i proizvodne pogone u Srbiji, prosto da bi mogli da izvoze na kinesko tržište bez carine - rekla je ona.

Podsetimo, Srbija i Kina su 17. oktobra prošle godine potpisale sporazum o slobodnoj trgovini. Sporazum je potpisan u Pekingu, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandar Vučića i kineskog predsednika Si Đinpinga. Ovo će, prema rečima stručnjaka, dovesti do povećanja robne razmene između naših dveju zemalja. Ukidanjem carina naši prehrambeni proizvodi postaju konkurenti na veoma zahtevnom kineskom tržištu.

Našim proizvođačima otvara se ogromno tržište za izvoz žitarica, ulja, smrznutog mesa, ali i domaćih vina i meda. Takođe, i sve ono što uvozimo iz Kine u našu zemlju imaće povoljnije cene bez ocarinjenja.

Informer

 

Ukidanje carina u narednih 5 godina

Povrće: krompir, paradajz, crni i beli luk, kupus, krastavci, kornišoni, sveže i konzervirane pečurke
Voće: kruške i grožđe
Vino: penušava vina, vina u pakovanju do dva litra, voćna vina, ostala fermentisana pića
Industrijski proizvodi: kablovi za automobile, auto gume, toplotne pumpe, zamrzivače
Ostalo: žvakaće gume, mešavine voćnih sokova, kečap, vafli, oblande

Sanitarni uslovi

Agroekonomista Milan Prostran istakao je ranije da su carinske olakšice najvažniji deo ovog sporazuma.

- Svim potencijalnim proizvođačima koji budu pronašli put da izvoze robu u Kinu biće najvažnije to što će iznos carine da se svede na minimum. Takođe, imaće brojne povoljnosti kada je izvoz robe na kinesko tržište u pitanju, ali i regulisane sanitarne uslove. S druge strane, kada sporazum stupi na snagu, kineska roba koja se uvozi u Srbiju trebalo bi da bude jeftinija zbog nižih carina - objasnio je Prostran.