07.03.2024.

09:35

Foto: Shutterstock

Vesti

Katastrofalno stanje zuba kod građana Srbije, veliki broj dece ima ozbiljna oboljenja: Prvi karijes već u trećoj godini

Oralna oboljenja poput karijesa, ali i onih komplikovanijih poput parodontalnih oboljenja, mogu direktno da se odraze na opšte zdravstveno stanje pacijenta, kaže dr Zoran Mandinić.

Profesor dr Zoran Mandinić naveo je da su podaci poražavajući kada je u pitanju zdravstveno stanje zuba najmlađe populacije.

- Zvanični podaci su takvi da ukazuju da 86 odsto najmlađih pacijenata uzrasta od 12 meseci do 36 meseci ima sve zdrave zube. Znači, da zapravo ostatak nema zdrave zube, odnosno ima obolele zube od karijesa, a da zapravo njih skoro, da kažem, 50 odsto u tom najmanjem uzrastu konzumira slatkiše - kaže dr Mandinić.

Informer

Prosečan dvanaestogodišnjak u Srbiji ima tri kvarna zuba

- Važno je da se smanji učestalost unošenja ugljenih hidrata, i onih očiglednih i onih koji su skriveni. U tom smislu, svako dete, svaki čovek treba da bude uobročen. Prosečan dvanaestogodišnjak u Srbiji ima u proseku nešto manje od tri kvarna zuba, dok je u Švedskoj taj broj sveden na manje od jedan. Oni su to postigli zahvaljujući apstinenciji od slatkiša tokom šest dana u nedelji. Onda imaju "sweet day", kada konzumiraju slatkiše - objašnjava dr Mandinić.

Od ključnog je značaja očuvanje zubnih tkiva, ističe dr Mandinić i dodaje da, kada je u pitanju ishrana najranijeg uzrasta, treba biti oprezan kada su u pitanju mlečni proizvodi.

- Prvo imamo dojenje, humano mleko. Dakle, dečji stomatolozi savetuju da se noćni podoji praktikuju do nicanja prvog mlečnog zuba. Ako prvi mlečni zub niče negde sa šest meseci, u tom uzrastu treba odmah prestati sa noćnim podojima, a dnevni podoj do godinu dana. To je važno zato što humano mleko sadrži laktozu, mlečne šećere, a oni su kariogeni. Nešto manje nego saharoza, tako da moramo biti upoznati i sa rizicima koje nosi samo dojenje - kaže dr Mandinić.

Znak da je došlo do razvoja takozvane karijesne lezije je već prva bela mrlja na mlečnim zubima.

- Ta bela mrlja je jedina faza karijesa koja je reverzibilna. Već onog trenutka kada dođe do gubitka minerala iz tvrdih zubnih tkiva koje dovodi do nastanka kaviteta, odnosno karijesne lezije, ta reverzibilna početna karijesna lezija postaje i nepovratna. Tu je već neophodna terapija u stomatološkoj ordinaciji. Zapravo, svaki peti šestogodišnjak, prema najnovijim podacima, ima jedan oboleli prvi stalni molar (šestica, prim. aut. ). To je zaista poražavajuće, jer se prvi stalni molari smatraju najvažnijim stalnim zubima u vilici. To su tzv. ključevi okluzije, prema kojima se svi ostali stalni zubi smeštaju u vilicama - kaže dr Mandinić za "RTS".