06.04.2024.

14:18

Foto: Instagram/Danijela Vujičić

Vesti

34% mladih žena iz romskih naselja udato ili živi u vanbračnoj zajednici! Održan dijalog "Oteto detinjstvo - dečji, rani i prinudni brakovi"

U dijalogu su učestvovali predsednik skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava Aleksandar Marković, predsednica Odbora za Kosovo i Metohiju Danijela Vujičić, ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić, ministar ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, potpredsednica Vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Maja Gojković, ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović...

"Na poziv ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog održan je društveni dijalog na temu "Oteto detinjstvo -dečiji, rani i prinudni brakovi" naročito izraženi kod romske populacije, gde je dat akcenat na naše zakonodavstvo (praksa i primena ) postojećih zakona kao i na život romske populacije na prostoru Kosova i Metohije.

Informer

 

Više od 12 miliona devojčica svake godine uda se u svetu pre punoletstva, često nevoljno. U Srbiji su najugroženije one iz siromašnih i romskih porodica. Više od trećine Romkinja uda se između 15. i 18. godine. Njih 16 odsto i ranije.

Dečji brakovi su najteži oblik kršenja ljudskih prava, poruka je društvenog dijaloga "Oteto detinjstvo – dečji, rani i prinudni brakovi".

"Mogu biti izloženi nasilju, zlostavljanju, a nekada i da budu prodane kao roblje. Osnovni uzraci dečjih ranih i privrednih brakova su siromaštvo, nizak stepen obrazovanja", objašnjava ministar ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov.

"Naša zemlja ima jedno od najnižih učestalosti dečjih brakova. To, nažalost, nije zato što ih i najmanje ima, nego zato što se radi o jednoj registraciji, subregistraciji, ono što merimo je ono što je zvanično, što je registrovano. A svi znamo da je to samo vrh brega", naglašava ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić.

Devočice su dodatno pogođene neposrednim zdravstvenim posledicama usled preranih porođaja, ali i nasiljem, što je sveukupno nepovoljni položaj", kaže potpredsednica Vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Maja Gojković.

Ima mišljenja da ni zabrana braka pre punoletstva neće sprečiti rane udaje. Obrazovanje je najbolja prevencija.

"Da se devojka osposobi da bude ekonomski nezavisna i da onda donosi odluku o svom partnerskom životu, formiranju porodice i kompletnom životu", naglašava ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.

Ono što je teži deo posla jeste rušenje predrasude da je rana udaja deo tradicije i kulture Roma.