30.05.2024.

15:21

Foto: J.M.

Vesti

Obeležena 25. godišnjica stradanja na Varvarinskom mostu: "Neka 30. maj bude trajna opomena i upozorenje, čuvamo sećanje na žrtve“

Godišnjica ovog tragičnog događaja u temnićkom kraju obeležena je bogosluženjem u crkvi Uspenja Presvete Bogorodice i pomenom kraj spomenika žrtvama, kome je prisustvovao ministar odbrane, Bratislav Gašić.

- Zločin koji se ovde dogodio i koji je uneo večnu tugu u naša srca, ni izbliza nije jedini. Mnogo je mesta u Srbiji gde su tokom 78 dana NATO agresije stradali nevini civili. Bez griže savesti agresor ih je proglasio 'kolateralnom štetom'. Takva tumačenja i nemoralna opravdanja mi nikada nećemo prihvatiti. Zločine ćemo uvek nazivati pravim imenom - istakao je ministar odbrane.

On je naglasio da je Srbija danas drugačija zemlja nego što je bila početkom dvehiljaditih. 

- Uspeli smo da stanemo na noge, ojačamo svoju ekonomiju i osnažimo svoju vojsku. Miroljubiva i konstruktivna politika predsednika Vučića i naše Vlade pruža ruku saradnje među ljudima, državama i narodima. To je politika izgradnje mostova, zasnovana na poverenju i ravnopravnosti. To je ideja uz koju sami gradimo premošćavajući sve ono što nas deli ka cilju kojem težimo, a to je svetla i sigurna budućnost za nova pokolenja - rekao je ministar Gašić.

Informer

 

Na kraju svog obraćanja ministar odbrane je rekao da se prošlost ne sme zaboraviti.

- U prošlosti su pouke. Moramo ih razumeti da nam se istorija stradanja ne bi ponovila. Nikada nećemo zaboraviti nevino stradale žrtve čije su živote prekinule NATO bombe i uvek ćemo ih se sa poštovanjem sećati - istakao je ministar odbrane.

Predsednica opštine Varvarin, dr Violeta Lutovac Đurđević, na početku svog obraćanja citirala je stihove Duška Trifunovića kao opomenu na rušilačku snagu ljudskih nesporazuma i zlih ćudi: "Od pamtiveka i pre Biblije, sve naše reči bile su ničije. Otkad ih razdelismo među sobom, svako smo slovo zamenili grobom."

U arhivama je zauvek ostalo zabeleženo stradalništvo Varvarina, na Svetu Trojicu, 30. maja 1999. godine. Na to stratište na obali Velike Morave sazvali su nas grobovi. Mi smo kao jedna porodica koja se svake godine na izmaku maja okuplja da tuguje, da vida rane, ali i da se drži zajedno u dobru i zlu. Sabrani smo na mestu koje svedoči o jednom bezumlju, na mestu najveće varvarinske tuge. Voleli bismo da nam svet nije dodelio tu kartu, da slika naše prošlosti nisu glave zavijene u crno - poručila je predsednica opštine dr Violeta Lutovac Đurđević.

Predsednica opštine je istakla da najveća nepočinstva, kakvo je i bombardovanje srpskog naroda 1999. godine, govore o najvećoj degradaciji čovečnosti.

- Da su oni koji odlučuju o sudbinama naroda bili razumom vođeni, ne bi na ovom mestu bilo zaustavljeno deset života. Svih desetoro okončaše ovozemaljski život kao mučenici i žrtve - naglasila je dr Violeta Lutovac Đurđević i dodala:

Informer

 

- Nad nama lebde senke žrtvenika, koji su pre 25 godina sazdele sve svetske sile i koji će zauvek biti svedok izdaje, nepravde i nepočinstva. Na tom žrtveniku prolivena je krv nedužnih, a to može da bude izvor mržnje, sumnje i očajanja. Treba li se predati tom gubitničkom stavu i nemoći? Jedan duhovnik je naglašavao da je potrebno naći put vere, nade i ljubavi, ne zaboravljajući žrtve a ne postajući lakouman i naivan.

Tog 30. maja 1999. godine, životi Sanje Milenković (15), Milivoja Ćirića (66), Milana Savića (24), Vojkana Stankovića (31), Zorana Marinkovića (33), Ratibora (38) i Ružice Simonović (55), Stojana Ristića (56), Tolca Apostolovića (74) i Dragoslava Terzića (68) tada su bez ikakvog razloga ugašeni, a od "milosrdnih" gelera povrede je zadobilo 30 ljudi koji su se tog dana našli u blizini mosta.

Nakon obraćanja, prigodan program izveli su učenici Srednje škole Varvarin, a nakon toga je đak generacije varvarinske srednje škole, Anđela Petronijević, spustila venac sa mosta u Veliku Moravu.