Autor: Informer.rs

22.06.2024.

09:00

Foto: NIS

Vesti

Naučno-tehnološki centar NIS-a rasadnik znanja: Ulaganje u inovacije i edukaciju zaposlenih

Razumevanje sveta

Kristalografija je jedna od najvažnijih analitičkih tehnika za razumevanje sveta oko nas
Irena Petrović-Prelević 

Naučno-tehnološki centar (NTC) NIS-a, sa sedištem u Novom Sadu, zadužen je za naučnu podršku biznis procesima kompanije, pre svega u oblasti istražvanja i proizvodnje nafte i gasa, kao i za sprovođenje inovacija u poslovanju. Ova kćerka kompanija NIS-a sa samostalnim radom započela je u februaru 2012. godine i ima više od 300 zaposlenih, koji su najznačajniji resurs kompanije. 

Uzimajući u obzir da visoke tehnologije nisu održive bez ulaganja u edukaciju, NTC kontinuirano ulaže u razvoj zaposlenih, koji su učesnici, neretko i nosioci nagrada, na svetskim i domaćim naučnim konferencijama, kao i autori brojnih naučnih publikacija.

Šta je kristalografija? 

Među njima je i Irena Petrović-Prelević, glavni specijalista za mineraloška ispitivanja i jedini kristalograf u Naučno-tehnološki centar NIS i jedna od malobrojnih u celoj Srbiji. Kako kaže ni sama ništa nije znala o kristalografiji pre nego što je upisala Rudarsko-geološki fakultet na Univerzitetu u Beogradu.

- Na prvoj godini studija je to interesovanje počelo da se kristališe i konačno je iskristalisalo na drugoj godini. Iako u našoj zemlji u to vreme tokom osamdesetih godina prošlog veka, nije baš bilo previše prilika za zaposlenje sa tom strukom, ni tada, a ni danas ni jednog trenutka nisam zažalila što sam izabrala baš kristalografiju. Velika raznovrsnost materijala koji se ispituju, naučnih i industrijskih oblasti za koje se istražuje, metoda koje se primenjuju, doprinela je širenju vidika, a posebno tome da i posle 35 godina bavljenja kristalografijom, svakog jutra dolazim s radošću i radoznalošću na posao - kaže  Petrović-Prelević.

Informer

 

Ona objašnjava da je kristalografija naučna grana koja se bavi proučavanjem strukture kristalnih materijala, tj. rasporeda i načina vezivanja atoma u njima. 

- Taj specifični aranžman atoma u strukturi nekog kristala određuje njegove karakteristike: očigledan je primer grafita i dijamanta; i jedan i drugi su po sastavu čist ugljenik, ali drugačije spakovan, što veoma utiče na osobine ova dva minerala. Tu leži i glavna prednost u odnosu na hemijsku analizu, koja će za oba slučaja reći: to je ugljenik, a kristalografija će tačno znati o kojoj strukturnoj formi je reč. I upravo zbog tog poznavanja kristala i njihovih karakteristika, uprkos tome što nije tako poznato i često zanimanje, kristalografija je jedna od najvažnijih analitičkih tehnika za razumevanje sveta oko nas. Strukture virusa, proteina, lekova i dragog kamenja su rezultat korišćenja kristalografskih alata - pojašnjava Petrović-Prelević.   

Kristalografija se koristi u mnoštvu naučnih disciplina: geologiji, nauci o materijalima, medicinskim naukama, tehnologiji, biologiji, fizici, u svim industrijama koje rade sa nekim kristalnim materijalima.

Rezultati analiza

Na pitanje čime se bavi kristalograf u NTC-u i da li je rad u naftnoj industriji zanimljiv, Irena odgovara da je aspekt primenjivosti podataka koje proizvodi i sama činjenica da su nekom potrebni rezultati njenih analiza za veliki motivacioni faktor.

Informer

 

- U Naučno-tehnološkom centru NIS radim poslednjih šest godina, nakon što sam prethodno radila na Beogradskom univerzitetu - katedra za kristalografiju gde sam i magistrirala, kao i na nemačkim univerzitetima u Majncu i Grajfsvaldu. Bavila sam se nizom interesantnih materijala. Na prvom mestu raznovrsnim geološkim uzorcima, rimskom keramikom, raznim sintetisanim materijalima kao što su zubni materijal, tanki ITO slojevi, zatim margarini. Možda je i najegzotičniji primer - zubni materijal iz kljova pustinjskih i prašumskih slonova. Ipak, sa naftnom problematikom sam se susrela tek u NIS-u. U našoj LABUPS laboratoriji, na Odeljenju za analizu stena, imamo savremeni rendgenski difraktometar za prah, Rigaku Ultima IV, koji nam omogućava tačno i precizno merenje, koje smo i akreditovali prema zahtevima standarda SRPSISO/IEC 17025 - napominje kristalograf Irena.

Prema njenim rečima primarna delatnost NTC su analize uzoraka jezgrovanog materijala, ali u poslednje vreme su i analize taloga iz proizvodne opreme veoma brojne.

- Dobijeni izmereni podaci se uz pomoć kristalografske baze podataka i specijalizovanog softvera dalje obrađuju, da bi se kao krajnji rezultat dobio mineraloški sastav uzoraka jezgara ili fazni sastav taloga iz napr. neke pumpe, koja je stala sa radom. Na osnovu naše analize, kolege iz hemizacije će znati čime treba da deluju da bi se pumpa opet pokrenula. Mineraloški sastav jezgrovanog materijala dalje za svoje analize koriste kolege iz disciplina petrofizika, regionalna geologija, istraživanje i razrada ležišta i na taj način pravimo još jednu veću slagalicu - ističe Irena Petrović-Prelević.

Osnovne delatnosti NTC-a

Među osnovnim delatnostima NTC-a su detaljna ispitivanja polja, interpretacija geoloških podataka, istraživanje bušotina, procena rezervi, laboratorijske analize uzoraka iz bušotina, uz korišćenje novih tehnologija. Ovi procesi ujedno su i prvi koraci ka istraživanju i proizvodnji nafte i gasa.
Stručnjaci NTC-a obrade nekoliko hiljada kilometara 2D seizmičkih podataka, urade više od 200.000 analiza naftnih derivata i više od 30.000 ispitivanja jezgara, stena, vode, nafte i gasa, isprojektuju više od 100 infrastrukturnih objekata i nekoliko desetina bušotina godišnje. Koristi se savremena oprema, softveri, laserski skeneri, virtuelna realnost, nove metode i druga inovativna rešenja, koja čine NTC riznicom znanja i novih tehnologija.