03.07.2024.

18:51

Foto: Shutterstock

Vesti

Hoće bojom za torte da truje goste! Prepiska poslastičara sa jednom mušterijom izazvala buru na mrežama: Ovo do sada niste videli!

Naime, jedna korisnica mreže "X" objavila je prepisku jednog profila za prodaju torti i njihove mušterije koja je imala krajnje lošu nameru.

- Poruke iz dm-a objavljene na nekom insta profilu za prodaju torti. Ne znam za vas ali mene plaši koliko su ljudi ludi  - piše u opisu iznad videa.

Kako se vidi u prepisci, prodavac je napisao da za određenu tortu može da se napravi tražena dekoracija ali da je problem boja koju je nemoguće dobiti od jestivih prehrambenih boja.

- Hej! Što se tiče takve dekoracije, može naravno. Jedino što ne bi moglo jeste boja. takva nijansa postoji u prodaji, međutim boja nije namenjena da se koristi u ishrani, pa možemo uraditi neku drugu nijansu roze - napisao je poslastičar ispod slike torte koju želi njegova mušterija.

Mušterija bezobzira na upozorenje poslastičara insistira da joj se napravi torta sa izrazito pink bojom.

- A možeš li da mi staviš tu, nema veze što se ne koristi, neće niko jesti okolo šlag - nastavlja mušterija sa svojim zahtevom očigledno zanemarujući informaciju da bi time mogla da ugrozi zdravlje svojih gostiju koji bi se služili tortom. 

Ipak, savesan prodavac torti odlučuje da završi dopisivanje tako što se uredno izvinio i odbio porudžbinu.

- Nažalost, ne bih to mogla uraditi, ipak mi je zdravlje mojih mušterija važnije od izgleda torte. Izvini - odgovorila je ljubazno žena koja pravi torte po porudžbini.

Prehrambene boje zabranjene u Evropi

Aditiv E 120 (prehrambena boja), koji se nalazi u mnogim prehrambenim proizvodima, vodi poreklo od ženke insekta koja proizvodi crvenu boju kao sopstvenu zaštitu od predatora.

Ekstrahuje se iz tela ženki insekta ili njihovih jaja. Na domaćem tržištu se trenutno nalazi više od šezdesetak proizvoda koji sadrže ovaj sastojak. Najvećim delom reč je o proizvodima koji su namenjeni deci.

U pitanju su čokoladice, voćni jogurti, bombone, peciva... Ovaj aditiv je zabranjen u mnogim zemljama EU. Potrebno je nagalasiti da se u ekstrakciji ove jarke crvene boje koristi aluminijum koji je kancerogen, što je veoma bitan aspekt zabrane ovog aditiva u tim zemljama.

Mogu izazvati:

* Hiperaktivnost kod dece

* Alergije

* Astmu

* Genotoksičnost

* Karcinom

Upotrebu karmina su poznavali drevne civilizacije (Maje, Inke). Industrijski se karminska kiselina koristila isključivo u kozmetičkoj intustriji (ruž za usne), ali je zbog svog načina deklarisanja (prirodna boja, prirodno poreklo) i jeftine proizvodnje na farmi insekata našla široku primenu i u industriji hrane.