12.07.2024.

09:21

Foto: Shutterstock

Vesti

Ona nam je jedini način da se rashladimo, ali može biti izazivač teške upale: Da li smemo da spavamo pod klimom?

Međutim, neki lekari upozoravaju da razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature ne sme prelaziti 8 stepeni, dok je idealna temperatura u prostoriji do 24 stepena. Ignorisanje ovih preporuka može dovesti do različitih zdravstvenih problema.

Nepravilna upotreba klima uređaja može izazvati brojne zdravstvene probleme, naročito kod osetljivih osoba i onih sa kardiovaskularnim oboljenjima. Pored kardioloških problema, mogu se javiti ukočenost mišića lica i bolovi u vratu. Lekari savetuju da prelaz iz tople u hladnu sredinu treba da bude postepen, a prilikom izlaska iz rashlađene prostorije, potrebno je provesti neko vreme u prostoriji sa umerenijom temperaturom.

Informer

Dr Tomislav Kostić, direktor Klinike za kardiovaskularne bolesti u UKC Niš, objašnjava da ekstremne temperaturne razlike nisu povoljne za kardiovaskularni sistem, čak i za zdrave osobe, a naročito za one sa hroničnim oboljenjima.

"Krvni sudovi reaguju i na hladno i na toplo, sakupljanjem i širenjem, znamo da niske temperature sakupljaju krvne sudove, a da se na toploti šire. Generalno, savetujemo da hronični bolesnici u periodu od 11 do 16 časova u letnjim mesecima ne izlaze bez preke potrebe, te će na taj način i izbeći temperaturne razlike." kaže dr Kostić.

Stručnjaci ne preporučuju spavanje sa uključenom klimom.

Pre spavanja, preporučuje se da se prostorija rashladi, a zatim klima isključi.

Mark Redik, autor knjige Sleep Advisor, napominje da korišćenje klima uređaja tokom spavanja može biti loše za osobe koje pate od astme, jer može izazvati alergijske napade.

"Pre spavanja rashladite prostoriju, a zatim isključite klimu ili je prebacite u drugu prostoriju," savetuje Redik.

Klimu ne spuštajte ispod 25 stepeni

Doktori savetuju da bi razlika između klimatizovane prostorije i spoljne temperature trebala da bude osam stepeni, ali kardiolog dr Goran Popović objašnjava da to baš nije tako.

"Kada napolju imate 40 stepeni, naravno da nećete klimu držati na 32 stepena, ali je vrlo bitna aklimatizacija. Držite u prostoriji nekih 27 stepeni, neće biti mnogo. Ne treba preterivati i nemojte spuštati ispod 25. To je neka donja granica komfora kada organizam može da se adaptira, jer ako dugo boravite u toj hladnoj prostoriji pa izađete napolje bez neke aklimatizacije, zaista možete da doživite kolaps," rekao je doktor.