18.08.2024.

16:58

Foto: Shutterstock

Vesti

Zlatna groznica trese ovaj deo Srbije! Rezultati istraživanja pokazali šokantne količine zlata

U Srbiji je pronađeno novo nalazište zlata, potvrdio je predsednik Aleksandar Vučić. On je naveo da su u pitanju ozbiljne rezerve ovog plemenitog metala, koje se nalaze u jugozapadnom delu naše zemlje.

- To je ogromno nalazište. Oni koji su otkrili, naveli su široku lokaciju, ali polako. Rudarstvo je kod nas ubijano decenijama, zamalo da zatvorimo Bor. Upravo Bor danas dobro živi zahvaljujući "Ziđinu" - naveo je predsednik.

Iako Vučić nije otkrio o kom novom nalazištu ovog plemenitog metala je reč, pretpostavlja se da je predsednik implicirao na ispitivanja na planini Rogozni u blizini Novog Pazara. Naime, australijska kompanija "Striklend metals" je nedavno saopštila da je pronašla "najjaču zlatnu mineralizaciju dosad" na ovom lokalitetu. Oni su objavili prve rezultate istražnog bušenja u polju Šanac.

Bogato nalazište

Kako se navodi, prva rupa koju je izbušio "Striklend" kod Šanca pokazala je pojas od 89,7 metara sa četiri grama zlata po toni na dubini od 244,5 metara i čak 10,5 grama po toni u pojasu od 24,1 metra, na dubini od 296,2 metra.

- Ovo je prvi put da je ova visokokvalitetna zona zlatnih stena uzorkovana na Šancu. Rezultati iz prve rupe koju je "Striklend" izbušio u ovom mestu ove godine su fenomenalni. Naša strategija za Šanac je bila da ciljamo zone višeg nivoa ležišta, kako bismo povećali pretpostavljeni resurs od 150 tona ekvivalenta zlata u ovom ležištu. I ne samo da smo otkrili najveće količine zlata dosad nađene na Rogozni, već smo naišli i na ekstenzivnu mineralizaciju bakra i zlata, dužinom oko 109 metra, sa 1,3 grama zlata po toni sa 0,4% bakra - kazao je nedavno Pol Lerpinije, generalni direktor "Striklenda".

Informer

On je istakao da je reč o veoma velikom ležištu sa debelom zonom zlata visokog kvaliteta, i napomenuo da uskoro počinje bušenje koje će "Striklend" dovesti do njegove centralne zone. O ovom otkriću pišu i australijski mediji, koji navode da je pronađena značajna geološka anomalija u mestu Obradov Potok na Rogozni. Kako navode, ona počinje na otprilike 100 metara ispod površine i proteže se 400 metara u dužinu.

Iz Ministarstva rudarstva i energetike navode da trenutno nema zahteva za eksploataciju na području opštine Novi Pazar. Kako navode, tokom istražnog perioda detektovani su određeni potencijali kada se radi o rudama koje sadrže bakar i zlato, ali da će svakako dalja istraživanja pokazati da li predmetni lokaliteti nose tu vrstu sadržaja metala da bi se mogao smatrati perspektivnim sa aspekta eventualne eksploatacije.

- Nakon završetka istraživanja radi se elaborat o rezervama i resursima, na osnovu kojeg se utvrđuju i overavaju rezerve i resursi određene rude. Tek nakon podnetog elaborata i njegove analize od strane republičke komisije, može sa sa sigurnošću govoriti o tačnoj količini i kvalitetu rezervi na ovom prostoru - kazali su u Ministarstvu.

Istorijska rezerva

Državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Stefan Srbljanović za Informer objašnjava da u vremenu kada svaka ozbiljna država pojačava svoje rezerve zlata, među kojima je i Srbija, jedna ovakva vest se može oceniti kao sjajna.

Informer

 

- Neupitno je koliko zlatne rezerve jedne države govore o njenoj makroekonomskoj stabilnosti. Mi smo na istorijskom maksimumu što se rezervi zlata tiče, na nekih 46 tona zlata, što je preko 3,3 milijarde evra vrednosti. Za jugozapadnu Srbiju bi to bio nemerljiv benefit, država je infrastrukturno obogatila ovaj kraj jer je bila svesna da je taj deo zemlje jedan od najnerazvijenijih i kraj u koji decenijama nije ulagano. Nema sumnje da bi finansijski efekti na celu regiju, ali i celu zemlju bili ogromni i ostaje da se nadamo da bi projekat mogao biti realizovan u bliskoj budućnosti - kaže Srbljanović.
 

Srbija ima zlata za pola Evrope

Još 2009. godine domaći mediji su prenosili da stručnjaci stranih kompanija, koji su istraživali samo oblast Novog Pazara, tvrde da cela planina Rogozna leži na bakru, srebru i zlatu i da plemenitih metala tamo ima za pola Evrope.

U Srbiji se zlato trenutno eksploatiše samo u Majdanpeku, Boru i Medveđi. Kao najznačajnija nalazišta zlata izdvajaju se rudna polja Bora, Majdanpeka, Velikog Krivelja, Cerova, Čukaru Peki, kao i pojave zlata u Cerovu kod Ražnja, Tulare i Kiseljak kod Medveđe i Đavolja varoš kod Kuršumlije.

Istraživanja zlata u Srbiji:

Istraživanje zlata se obavlja na više od trideset lokacija u Srbiji, najvećim delom na istoku i jugu zemlje. Ovo su najvažnije lokacije na kojima se trenutno vrše istraživanja:

- Crnoštica
- Resen
- Gornja Ržana
- Donje Tlamino
- Cerovo
- Tulare
- Kiseljak
- Đavolja varoš
- Žuti kamen
- Brod kod Crne Trave
- Degrmena kod Kuršumlije
- Đulica
- Garvanuša
- Miranovac
- Čoka Rakira
- Rogozna