Autor: Informer.rs

12.09.2024.

22:08

Foto: Shutterstock

Vesti

Tri bebe su se gušile zbog iste greške roditelja: Ovo je jedini pravilan način da uspavate dete posle hranjenja, otkrivaju lekari!

Juče su u Hitnoj pomoći u Beogradu primljene čak 3 bebe koje su aspirirale mleko, a lekari kažu da razlog može biti nepravilna pozicija u kojoj beba spava uz još jedna grešku roditelja - da tako stavljaju bebu u krevet a da ona nije podrignula nakon jela.

Kako navodi pedijatar Dejan Jonev, pre svega, najbitnije je da beba podrigne nakon hranjenja. Kako kaže, beba ne bi trebalo ni da se stavi u krevetac pre nego što prođe 20 do 30 minuta od uzimanja mleka, piše Blic.

- Beba mora da se hrani u naručju, sa uzdignutom glavicom, a ne u ležećem položaju jer tako može da se zagrcne. Nakon hranjenja 20 minuta do pola sata treba sačekati da beba podrigne, jer ako je stavite na spavanje pre podrigivanja, sadržaj može da se vrati i da dođe do aspiriranja. Kad je stavite da spava, može čak malo i da joj se odigne glavica - pojašnjava Jonev za Blic.

Informer

 

Dodaje da do aspiriranja mleka dolazi i ako bebe uzmu više mleka nego što bi trebalo, jer nemaju svest o tome koliko im je dovoljno.

Najpravilnije je da beba spava na boku

Kaže da je najpravilniji način spavanja bebe na boku, međutim, često se dešava da se beba tokom sna okrene sama na leđa.

- Mi savetujemo da beba spava na boku, ali mnoge majke nam se javljaju i kažu da beba neće da zaspi u tom položaju. Sama se okrene na leđa ili čak i na stomak. Pokušale su i sa podmetanjem pelena, peškirića... Ipak, beba se okrene. Zbog toga, najsigurnije je da beba podrigne, pa da je onda uspavamo, jer u tom slučaju ne može da se zagrcne, niti da dođe do ozbiljnijih posledica ukoliko se okrene na leđa -  pojašnjava sagovornik.

Profesor doktor Nada Davidović Dobrota logoped, navodi da je vrlo važno da beba spava na boku, ne samo jer kada je na leđima može doći do gušenja, već i zbog kasnijeg razvitka govora, usne duplje, jezika...

Informer

 

Ona za "Blic" objašnjava da je najbitnije da se beba doji majčinim mlekom, a čak do 6 meseci starosti ne bi trebalo da pije vodu. Takođe, opisuje i položaj u kom beba treba da bude da bi pravilno "bljucnula", odnosno izbacila višak popijenog mleka.

- Uvek posle podoja ili hranjenja na flašicu, beba treba da se podigne i blago joj se stavi ruka na stomak, jer prilikom hranjenja ona proguta i vazduh. Takođe, pri dojenju, dešava se da beba zaspi, pa i u tom slučaju uđe vazduh. Nakon što podrigne, beba se stavlja u krevetac na bog, glava malo na stranu, a iza leđa joj se stavlja peškir da se ne bi okretala jer mleko ponovo može da krene na usta - navodi ona.

Ona dodaje da je veoma bitno pre spavanja i da se beba okrene potrbuške na majčinim rukama, zbog potencijalnih problema sa gasovima nakon hranjenja.

Kako je došlo do toga da se mladim majkama savetuje da beba spava na leđima

Ona dodaje da nije informisana kako je došlo do toga da se majkama savetuje da beba spava na leđima, jer tada beba otvara usta, mleko može da krene napolje, a dete možda ne diše dobro, te može doći do komplikacija.

Većina mladih majki sa kojima smo razgovarali navodi da takav savet nisu dobile u porodilištu, već da su na njega mogle da naiđu isključivo putem interneta.