12.10.2024.

10:40

Foto: Shuterstock

Vesti

Liste za transplantacije sve duže i deca čekaju jedno "da"! A, ne znate da jedan donor može da spasi osam života

Najviše zatraženih i dobijenih saglasnosti za doniranje organa bilo je u Kliničkom centru Vojvodine. Udruženje "Zajedno za novi život" povodom Evropskog dana donora organizovalo je tribinu u Novom Sadu.

Više od 2.000 pacijenta u Vojvodini je na dijalizi, mnogi od njih su na čekanju za kadaveričnu transplantaciju bubrega. Neki su imali sreću da ga dobiju od srodnika, dok drugi čekaju na operaciju od nekoliko meseci pa do deset godina, tokom kojih tri puta sedmično odlaze na dijalizu.

- Ja sam bubrežnu funkciju izgubila sa 23 godine, krenula na dijalizu. Bila sam na dijalizi tri godine i tri meseca i posle toga sam dobila bubreg od majke. Ja sam dijalizu jako teško podnosila. Često se dešavalo da dobijem transfuzije, da završim na hitnoj posle same dijalize. Imala sam skokove i padove pritiska, glavobolje, mučnine, povraćanje, tako da je za mene život na dijalizi stvarno bio preživljavanje - lkaže Dragana Kovačević.

U Kliničkom centru Vojvodine prosečno se obavi oko 20 transplantacija bubrega godišnje, dok je na listi čekanja oko 100 pacijenata.

- Problem u celom svetu i kod nas jeste nedovoljan broj davalaca bubrega, jer je broj bolesnika svakog dana sve veći. Liste čekanja za transplantaciju bubrega su sve veće, a broj donora uvek nekako ostaje sličan i isti - kaže  prof. dr Lada Petrović, nefrolog.

Prosečan donor u Vojvodini je muškarac starosti oko 40 godina, a poslednjih 10 godina broj donora u Srbiji četiri puta je manji od evropskog proseka.

- Evropske organizacije definišu svoje zahteve kroz broj donacija, odnosno insistiraju da zemlja zadovoljava potrebe svojih građana, a onda može da uđe u razmenu i na teritoriji Evrope. Naša zakonska regulativa je usklađena sa tim zahtevima, nije to neki strogi preduslov. Preduslov je pre svega da mi imamo što veći broj donora - kaže dr Aleksandra Plećaš Đurić,  nacionalna koordinatorka za transplantaciju organa.

U Srbiji su ove godine urađene 22 transplantacije - 10 bubrega, tri srca i jetre i šest rožnjača.

Udruženja podsećaju i da su 20 puta veće šanse da će vam u životu biti potreban donor nego što ćete biti u prilici da budete jedan od njih, kao i da samo jedan može da spasi čak osam života.