14.10.2024.

10:32

Foto: Zoran Sinko

Vesti

Postoje novine u zakonu: U ovim situacijama radnici na bolovanju primaju punu platu!

Od aprila 2023. godine, pomenuti zakon se susreo sa brojnim izmenama koje se odnose upravo na isplate zaposlenih tokom bolovanja.

Pravo na 100% zarade tokom bolovanja imaju građani koji su se susreli sa povredama na radu ili profesionalnim bolestima, usled komplikacaja u trudnoći, dobrovoljnog davanja organa, ćelija ili tkiva, ali i nege povređenog člana uže porodice do navršene 18. godine života.

Pravo na naknadu zarade za vreme bolovanja regulisano je Zakonom o zdravstvenom osiguranju.

Kada govorimo o povredi na radu, pod profesionalnim oboljenjem smatra se bolest nastala usled duže izloženosti štetnostima nastalim na radnom mestu. Nakon saznanja poslodavca, isti je dužan da celokupan iznos bolovanja zbog povrede na radu ide na teret kompanije. Bolovanje koje je prouzrokovano povredom na radu ili profesionalnom bolešću zaposlenog, zakonski je izuzetak od pravila da se naknada zarade samo za prvih 30 dana isplaćuje na teret poslodavca, a od 31. dana na teret Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Tokom čitavog trajanja bolovanja, zaradu isplaćuje poslodavac.

Održavanje trudnoće je pravo dostupno svakoj zaposlenoj ženi, ako stručno lice ustanovi da joj je mirovanje potrebno usled komplikovane zdravstvene situacije. Izabrani ginekolog može utvrditi bolovanje u trajanju od 60 dana, dok se za svaki dan više upućuje na lekarsku komisiju.

Održavanje trudnoće se može produžiti sve do porođaja. 

U prvih 30 dana trudničkog bolovanja, platu obezbeđuje poslodvac, a nakon toga RFZO.

U slučaju dobrovoljnog davanja organa, ćelija ili tkiva, celokupnu zaradu zaposlenom obezbeđuje se osiguraniku iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja od prvog dana bolovanja. Bolovanje u trajanju od dva meseca utvrđuje izabrani lekar, dok se nakon toga pita lekarska komisija RFZO.

Od aprila 2019. godine, nege člana porodice-deteta koje je teško obolelo, bolovanje traje do izlečenja deteta, ali najkasnije do njegove 18. godine života. Samim tim, roditelji teško obolele dece primaju punu platu i u toku nege.