26.03.2019.

19:53

Foto:

Vesti

NAJNOVIJA KOLUMNA VESELINA JEVROSIMOVIĆA! IT UGAO: Paralelni svet

Danas je sve to mnogo drugačije jer imamo GPS sistem, mobilne uređaje i na njima detaljne mape sa informacijama o svakom ulazu i ponuđenim putanjama do željene lokacije.

Još i više - možemo na svom računaru ili telefonu da pogledamo satelitski snimak svakog dela planete. Za bezmalo sve veće gradove postoji i trodimenzionalni prikaz zgrada i drugih objekata koji možemo uvećavati prema želji i posmatrati ga iz različitih uglova. Na kraju, tu su različiti servisi koji nam nude snimak ulica i puteva kroz koje se možemo "kretati" i tako "posetiti" mesta na kojima nikada nismo bili. Za sada se ta poseta svodi na posmatranje slike na ekranu, ali se tu ideje inovatora ne završavaju. Ono čega nismo svesni je da sakupljanjem svih tih materijala i informacija nastaje nepregledna baza podataka koja definiše paralelnu elektronsku verziju stvarnog sveta.

Možemo na svom računaru ili telefonu da pogledamo satelitski snimak svakog dela planete

Samo je pitanje vremena kada ćemo imati potpunu digitalnu reprezentaciju svakog predmeta iz realnog sveta - od zgrada i parkova, do uličnih lampi i saobraćajnih znakova, a zatim i unutrašnjosti nekih objekata. Korišćenjem skupa tehnologija koje obuhvata virtuelna realnost (VR) i upotrebom posebnih VR naočara, moći ćemo da se krećemo kroz takve virtuelne prostore i da u potpunosti imamo osećaj kao da smo zaista posetili nova mesta i predele. Da li će i u kojoj meri takva putovanja moći da zamene stvarni osećaj koji pruža novo iskustvo, uključujući i ukupnu atmosferu, ostaje da vidimo. Sigurno je da zvuke i mirise, pa čak i senzaciju dodira, možemo da simuliramo.

Ne znam koliko današnje mlade generacije umeju da se snađu korišćenjem obične štampane mape. Verujem da je mnogi nisu čak ni držali u rukama. Sa druge strane, možda nije ni potrebno. Važnije je da steknu potrebna znanja i veštine za život u novom dobu digitalnih tehnologija, a na nama je da im u tome pomognemo.

Tagovi: