09.04.2015.

10:37

Foto:

Vesti

TADIĆ OTVORIO DUŠU: Ponovo bih se izvinio Hrvatima!

- Nisam se pokajao zbog izvinjenja, jer smatram da je to bio neophodan čin. I danas i u Srbiji i u Hrvatskoj mnogi ne razumeju ne samo političku, već i etičku dimenziju tog čina. Upravo zbog te etičke dimenzije bih to opet učinio - rekao je Tadić.

On je, pored ostalog, ocenio su odnosi Srbije i Hrvatske svakako lošiji nego u vreme predsedničkih mandata Ive Josipovića i njega. 

Opet bih se izvinio Hrvatima, to je pitanje etike a ne samo politike

Boris Tadić

- Odmah nakon predsedničkih izbora i u jednoj i u drugoj zemlji, imali smo nagoveštaje tog negativnog trenda, kroz izjave koje dovode u pitanje teritorijalni integritet i Srbije i Hrvatske. Nikolić je nakon izbora izjavio da je Vukovar srpski grad, a Kolinda Grabar Kitarović je pohitala da izdvoji Vojvodinu iz sastava Srbije. Takva retorika pripada radikalnim nacionalističkim opcijama, a upravo sudar takvih politika nas je i doveo do ratova devedesetih i svih tragičnih posledica tih ratova. Zato je danas izuzetno opasno kada dolazi do bilo kakvog pogoršavanja odnosa Srbije i Hrvatske, a kamoli do ovakve eskalacije do koje je dovela najava povratka Šešelja u Hag i paljenje hrvatske zastave - naveo je Tadić. 

Ivo Josipović kaže da je Vojislav Šešelj ratni huškač, a paljenje zastave je provokacija "koja ima za cilj da unese nemir među ljude i pokvari međudržavne odnose". 

- Iako važnost Šešelja ne treba precenjivati, sigurno je da na njegove provokacije treba reagovati, prvenstveno Srbija. Naravno, i u Hrvatskoj je trebalo reagovati jer paljenje zastave uvek nosi opasan naboj, posebno kada tako što čini osoba sa Šešeljevom reputacijom i istorijom - rekao je Josipović. 

Na ovo Boris Tadić odgovara da je Hrvatska neadekvatno i preterano reagovala povlačenjem ambasadora, "jer nije vlast u Srbiji zapalila hrvatsku zastavu". 

- Pa više puta su desetine hiljada hrvatskih navijača na utakmicama uzvikivali parole 'Ubij, ubij Srbina' ili su bile paljene srpske zastave u Hrvatskoj, pa nismo zbog toga povlačili ambasadore. Niko se više ne raduje paljenju hrvatske zastave u Srbiji od istih takvih šovinista i nacionalista iz Hrvatske - naveo je Tadić. 

Ivo Josipović govorio je i o četnicima i ustašama. 

- Fašizam, što je sinonim za ustaštvo, ne spava nigde u svetu. Zar i u Srbiji ne prepoznajete isto? Četništvo i ustaštvo su išli ruku pod ruku. Ali, činjenica da postoji određeni krug proustaški orijentisanih ljudi, ne znači da se iko, bio Hrvat ili Srbin, treba bojati. Hrvatska je dominantno antifašistički orijentisana i proustaška politika je kod nas ipak marginalna - kazao je Josipović. 

Tito je bio velikan naše istorije, ali svakako nije bio demokrata

Ivo Josipović

Na pitanje da li je jugonostalgičar, Josipović odgovara: 

- Ako me pitate da li bih da se Jugoslavija obnovi, moj je odgovor čvrst i jasan - nikako! Ali, ako me pitate jesam li u bivšoj državi imao lepih životnih trenutaka kojih se rado sećam, prijatelja, nekih vrednosti koje cenim, odgovor je svakako pozitivan. Tita smatram jednim od velikana naše istorije, sa dobrim, ali i lošim stranama njegove vladavine. Procene istorijskih ličnosti ipak moramo praviti u kontekstu vremena i prostora u kom su živele i delovale. Tito sigurno nije bio demokrata. Ali, o njegovom delovanju treba suditi polazeći od okolnosti vremena u kom je živeo - rekao je Josipović.

Tadić i Josipović su odbacili opaske, koje su svojevremeno stizale iz naprednjačkog tabora da su dok su vodili dve zemlje razvijali samo lične i prijateljske, a ne i međudržavne odnose.

Ali, zašto je Aleksandar Vučić išao na inauguraciju Kolinde Grabar Kitarović, a Tadić na Josipovićevu nije? 

- Ja nisam išao na inauguracije jer sam poštovao i sprovodio tadašnju državnu politiku Srbije. Vučić nije imao takvu vrstu prepreke. Ja sam, međutim, odlazio u Hrvatsku u mnogo težim okolnostima i iz razloga koji su nosili neuporedivo veći rizik, nego što je danas odlazak na predsedničku inauguraciju - istakao je Tadić.

Tagovi: