02.11.2015.

12:41

Foto:

Vesti

FAKTOR PLUS: Naprednjaci i dalje sami na vrhu, radikali prestigli DS koji je na ivici cenzusa!

Rezultati ankete koju je Faktor plus sproveo u periodu od 26. do 30. oktobra pokazuju da bi na poslanička mesta u Skupštini Srbije, ukoliko bi danas bili održani parlamentarni izbori, mogle da računaju samo četiri stranke.

Za SNS bi glasalo 51,5 odsto birača, dok bi drugo mesto osvojio SPS sa 8,7 procenata podrške građana. Na trećom poziciji bi bio SRS sa 6,6 odsto, dok bi odmah iza njih bile demokrate sa samo 6 odsto osvojenih glasova. Sve ostale patrije nalaze se daleko od cenzusa.

Koliko Vučiću veruju, toliko Pajtiću ne veruju

Situacija nije ništa drugačija ni kad je reč o poverenju koje građani imaju u vodeće srpske političare. Dakle, birači i dalje najviše veruju u ono što priča i radi premijer Aleksandar Vučić (58%), dok je je drugi predsednik Srbije Tomislav Nikolić (30%). Slede potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović (28%), lider SPS Ivica Dačić (24%), a onda i njegov zamenik Branko Ružić (17%).

Zanimljivo je da je i lider demokrata i predsednik Vlade Vojvodine na vrhu lestvice, ali kad je reč o političarima kojima narod najviše ne veruje. Tako, rad provog čoveka DS negativno ocenjuje neverovatnih 62 odsto birača. Odmah iza njega na negativnoj listi su lider SRS Vojislav Šešelj (57%), ali i ministar energetike Aleksandar Antić (56%). Slede lider SDS Boris Tadić (46%), a za petama su mu ponovo Tomislav Nikolić i Ivica Dačić, kojima ne veruje 44, odnosno 43 odsto građana.

Informer

Male stranke ne opstaju bez koalicije sa velikim

Interesantno je da 48 odsto ispitanika smatra da je ulazak u predizborne koalicije nužan politički potez za opstanak malih stranaka, dok je samo 28 procenata onih koji veruju da se političke partije udružuju zbog bliskih ideoloških i političkih stavova.

Informer

Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova

Više od dve trećine građana, tačnije njih 69 odsto, ubeđeno je da Srbija nikada neće priznati samoproglašenu nezavisnost Kosova. Njihov stav se, međutim, razlikuje kad je reč o normalizaciji odnosa sa Prištinom. Tako, 43 odsto anketiranih veruje da će Beograd i priština morati da normalizuju odnose, a 26 proceneta misli da od normalnih odnosa nema ništa.

Informer

Kosovo uslov za ulazak Srbije u Evropsku uniju

S druge strane, birači u Srbiji, i to njih 72 odsto, smatraju da će priznanje Kosova kao nezavisne države, biti uslov za prijem naše zemlje u Evropsku uniju. I po tom pitanju se stav građana donekle razlikuje jer je 38 procenata onih koji misle da će to biti zvaničan stav EU, dok 34 odsto ističe da nećemo biti primoravani da to učinimo deklarativno, ali da će Brisel od nas tražiti da se saglasimo sa prijemom Kosova u sve međunarodne organizacije.

Informer
Tagovi: