23.01.2016.

20:01

Foto:

Vesti

PUPOVAC, SRBIN U HRVATSKOJ: Novoj vladi u Zagrebu nije u planu saradnja sa Srbijom?!

On je dodao da je jasno da u njemu nema ništa o manjinskoj politici i da saradnja u regionu nije među prioritetima.

- Iz programa nove hrvatske vlade nije moguće iščititati kakvi će odnosi biti između Srbije i Hrvatske. Moguće je iščitati da prioriteti spoljne politike Hrvatske idu u drugim pravcima, a ne u pravcima saradnje u regionu - rekao je Pupovac u intervjuu za portal Pink.rs. 

Ali to je samo ono što je napisano, naveo je on i dodao da ne zna kakvi su stvarni stavovi - ni novog ministra, a ni prvog potpredsednika koji je zadužen za spoljnu politiku. 

Pupovac je, međutim, ocenio da je prerano da se zaključi kakvo će mesto imati Srbija i regionalna saradnja među prioritetima nove hrvatske vlade. 

- Da li će se zaista prioritet davati primarno saradnji sa baltičkim zemljama, Višegradskoj grupi i crnomorskim zemljama, te BiH, a da Srbija i druge zemlje bivše Jugoslavije neće biti toliko u fokusu - to je prerano govoriti, jer nemamo dovoljno elemenata za taj zaključak, osim onog što piše u novom programu - objasnio je on. 

USTAŠE U NOVOJ VLADI Ekstremna desnica vlada Hrvatskom!

Pupovac, međutim, ističe da je ovo "prva vlada posle dugo vremena u Hrvatskoj koja u svom programu nema ništa o manjinskoj politici". 

A pogotovu, kako objašnjava, nema ništa o ostvarivanju prava Srba u Hrvatskoj, o povratku izbeglica, o pravima ljudi koji su izgubili svoja prava tokom rata, i nema ništa o revitalizaciji povratničkih krajeva i unapredenju manjinske politike. 

- Na to smo upozorili i upozoravaćemo, i nadamo se da će se to promeniti - rekao je Pupovac. 

On je ocenio da je kampanja kojom je ćirilica proglašena neprijateljskim pismom u Hrvatskoj tragična za samu Hrvatsku, vrlo nepovoljna za Srbe u Hrvatskoj, kao i za odnose između Hrvata i Srba uopšte jer je, kako kaže, reč o kampanji protiv jednog slovenskog pisma. 

I to nosi sa sobom veoma ozbiljne, negativne i konfliktne političke konotacije, naveo je Pupovac. 

- Ćirilica ne sme biti pismo izjednačeno sa neprijateljstvom, ne sme biti izjednačena sa ratom. Ona u najmanju ruku treba da dobije u školskim programima u Hrvatskoj mesto kao glagoljica - objasnio je on 

Ona takođe, kako je dodao, treba da bude rasterećena neprijateljskog stava, kako bi pripadnici srpske zajednice imali nesmetanu pretpostavku da je mogu učiti, da može biti podučavana i da se njome mogu koristiti. 

A da, s druge strane, većinski hrvatski narod bude oslobođen predrasude prema ćirilici, jer na taj način stvara se predrasuda i prema Srbiji uopšte, ali istovremeno i prema pravoslavlju i slovenskim narodima koji se koriste tim pismom uopšte. 

Komentarišući izjave ministra branitelja Mija Crnoja koji bi objavljivao registar agresora i popisivao nacionalne izdajnike, Pupovac kaže da one nisu dobre i da su veoma uznemirujuće i veoma loše poruke za celu Hrvatsku, a ne samo za Srbe u Hrvatskoj ili za političke protivnike. 

- To je ozbiljno upozorenje demokratiji, vladavini prava i zakonitosti - kaže on. 

S druge strane, navodi Pupovac, poruke novog ministra kulture (Zlatka Hasanbegovića) i njegove ranije poruke su takođe uznemiravajuće, jer negiranje antifašizma, negiranje antifašističke prošlosti na prostoru bivše Jugoslavije, na prostoru Hrvatske, koja je za Srbe u Hrvatskoj naročito važna, znači zapravo udaranje na temelje Evrope 20. veka i današnje Evrope. 

- Ne znači samo reviziju, već i negiranje istorijskih cinjenica, i otvaranje prostora za politike i ideologije poraženih snaga u Drugom svetskom ratu. Nadajmo se da tako neće biti. Ali, nećemo se prepustiti samo nadi, nego ćemo i verovati da naše vrednosti, naši stavovi i naše ideje i istorijski pogledi budu priznavani u Hrvatskoj - rekao je Pupovac. 

Govoreći o polemici povodom naoružavanja Hrvatske i Srbije, Pupovac kaže da bi bilo veoma opasno ako bi se takva retorička nadmetanja nastavila. 

- Posebno bi bilo opasno ako bi se nastavila trka u naoružavanju između Srbije i Hrvatske - rekao je on i dodao da bi to na "još otvorene ratne rane" stvorilo potencijal koji ne bi bio dobar. 

- To nije doprinos stabilnosti, to nije doprinos zajedničkoj perspektivi zemalja bivše Jugoslavije, a ta perspektiva je u EU, to je perspektiva saradnje oko bezbednosti u regionu i Evropi, i sa tim bi trebalo zaista stati - zaključio je Pupuvac.

Tagovi: