04.10.2016.

21:44

Foto:

Vesti

VUKOSAVLJEVIĆ: Tražimo rešenje za Tanjug!

Vukosavljević je za televiziju N1 rekao da je jasno da na terenu EU postoje izuzeci od tog principa koji su vrlo usko tumačeni i da se oni u najvećem broju slučajeva odnose na novinske agencije koje su pretežno u većinskom ili potpunom vlasništvu države. 

VUKOSAVLJEVIĆ I VUČEVIĆ SAGLASNI: Matica srpska temeljna ustanova srpske kulture!

Prema njegovim rečima, kada se pozivamo na principe EU, nesumnjivo je da ne postoji jedinstven princip, osim osnovih principa da je potrebno i celishodno da država odstupa iz vlasništva u medijima gde je to moguće, ali to ne znači nužno svugde i u svakoj prilici. 

- Ako se povuče iz 99 odsto, ostaje taj jedan posto u margini. Mi proučavamo te slučajeve u nekim državama, vrlo delikatno je pitanje. Svaka država ima svoje specifičnosti, postoji tradicija, okolnosti, potrebe društva, potrebe duha vremena, trenutka. Ovim svojim stavom ne prejudiciram odgovor, već ukazujem na to da ćemo se sa dužnom pažnjom posvetiti delikatnosti te teme - rekao je Vukosavljević. 

On kaže da nije zauzimao principijelne stavove s tim u vezi, ali da je već rekao da će u brzom roku, od dva do tri meseca, sigurno biti ispitane sve okolnosti, kako bi se videlo šta su to specifičnosti našeg tržišta, šta je evropska zakonodavna praksa, šta su uzusi profesije i šta je u ovom trenutku najcelishodnije za interese države Srbije. 

VUKOSAVLJEVIĆ: Radiću na suzbijanju jezičke i telesne pornografije u medijima!

- Ne razmatramo mogućnost da Tanjug ponovo počne radi kao vladin medij, nego ispitujemo sve okolnosti koje će dovesti do nekih od mogućih posledica, a to je da Tanjug bude vladin medij u nekom delu, da Tanjug uopšte ne bude vladin medij u bilo kom delu i neko treće rešenje koje je između ta dva - kaže ministar.

Vukosavljević kaže da je o tome razgovarao sa brojnim ambasadorima zemalja EU, koji su često postavljali pitanja iz oblasti medija, te da ih je zamolio za konsultativnu pomoć. 

- Evropski princip je da država treba i mora da se povuče gde god je to moguće iz najvećeg broja medija, taj princip se poštuje u Srbiji. Međutim, od te prakse postoje izuzeci - rekao je Vukosavljević i napomenuo da država Francuska finansira novinsku agenciju Frans pres, a nabrojao je i niz drugih primera, kao što su novinske agencije u u Slovačkoj, Sloveniji, Bugarskoj i Hrvatskoj. 

VUKOSAVLJEVIĆ: Nacrt strategije kulturne politike do 2017.

To je, navodi, tema koja zahteva punu odgovornost i posvećenost. 

- Jednom kada budemo zauzeli stav s tim u vezi, taj će stav biti čvrst i jasan i zasnovan na principijelnim okolnostima, i domaćim i međunarodnim, i na lokalnim specifičnostima koje Srbija kao i svaka druga država ima - zaključio je ministar.

Tagovi: