18.01.2017.

11:26

Foto:

Vesti

(FOTO) DITMAN: U odnosima EU i Srbije postoji veliki potencijal!

Ditman je na konferenciji “Evropska unija i Zapadni Balkan posle Bregzita”, koju su organizovali Institut za evropske studije i fondacija Hans Zajdel, rekao da postoje brojni razlozi zašto bi država postala članica, poput projekta mira i slobode. 

Nemački ambasador je u tom kontekstu podsetio na šest već otvorenih poglavlja Srbije na putu ka članstvu u EU, i istakao da postoji veliki potencijal u odnosima između Srbije i Evropske unije. 

Tanjug

On je ponovio i da Brisel podržava odluku Srbije da postane članica Unije i ukazao na činjenicu da je Evropska unija najveći ekonomski partner naše zemlje. 

Članstvo u EU evropskim državama omogućilo je ekonomski uspeh, razvoj industrije, ali i mobilnost usluga, dobara i radne snage, dodao je Ditman. 

- Verujemo da je EU apsolutno neophodna za nas. Imamo velike izazove, poput pitanja ekonomske i finansijske krize koja je počela 2008, izazove populizma i migracione krize. Ali i Bregzit je veoma važan i s tim ćemo morati da se suočimo na konstruktivan način, i verujem da će to biti u martu, kada bude pokrenuta procedura - rekao je Ditman. 

Tanjug

On je ukazao na činjenicu da države članice paralelno rade i na oblikovanju budućnosti unutar EU, kako da je učine jačom i kako da pojačaju saradnju među državama članicama. 

- Verujemo da ćemo, ako radimo zajedno, da se izborimo sa svim velikim izazovima koji su pred nama - rekao je Ditman. 

Ambasador Velike Britanije u Srbiji Denis Kif poručio je da će ta država, bez obzira na Bregzit, nastaviti da podržava evropski put Srbije i sve korake koje čini na putu modernizacije. 

- Buduće proširenje EU imaće još veći fokus na zajedničkim vrednostima. Do trenutka izlaska iz EU Britanija će odgovorno ispunjavati sve svoje obaveze i ostaće angažovana u praćenju pregovora o pristupanju novih članica - rekao je Kif. 

On je naglasio da je čvrsta opredeljenost Velike Britanije da podrži stabilnost regiona zapadnog Balkana i podsetio da su ta država i Srbija “stari prijatelji” čiji diplomatski odnosi traju 180 godina. 

Kif je dodao i da će Velika Britanija nastaviti tesno da sarađuje sa EU i kada bude napustila njeno članstvo, pre svega u oblasti spoljne i bezbednosne politike, u borbi protiv organizovanog kriminala i terorizma... 

Kif je ukazao na neke od 12 ključnih tačaka buduće politike te države, koje je juče predstavila premijerka te države Tereza Mej, poput predvidivosti procesa Bregzita, omogućavanja zajedničke putničke zone unutar Britanije, obezbeđivanja jednakih prava Britanaca u EU i građana EU u Britaniji. . . 

- Izlazak Britanije iz EU značiće da moramo da usvajamo nove zakone i da Evropski sud pravde više neće imati jurisdikciju u našoj zemlji. Želimo i da unapredimo prava radnika, da budu poput onih koje garantuje evropsko zakonodavstvo. U planu nam je i sporazum o slobodnoj trgovini sa EU, kao i nov trgovinski aranžman za državama izvan nje... - rekao je Kif. 

Šefica pregovaračkog tima za pristupanje Srbije Evropskoj uniji Tanja Miščević stavila je izlazak Velike Britanije u širi kontekst i ukazala na četiri pitanja s kojim će se suočiti Evropa u 2017 - migraciona kriza i kriza u Sriji, promene na čelu Sjedinjenih Američkih Država, a time i novi odnosi između SAD i EU, izbori u ključnim državama EU poput Nemačke i Francuske, kao i šta će biti u Velikoj Britaniji nakon što se pokrene procedura izlaska. 

Ona je istakla da je to okvir u kojem zemlje zapadnog Balkana teže da postanu članice EU. 

- Potrebni smo jedni drugima zbog potvrde evropskih vrednosti. Neke od ključnih vrednosti žele države zapadnog Balkana, poput vladavine prava, tržišne privrede zasnovane na konkurenciji, stabilnosti, demokratiji, zabrani diskriminacije... - rekla je Miščević. 

Miščević je naglasila da Srbija želi da učestvuje u raspravi o EU, a ne da bude tema. 

- Želimo da ravnopravno kažemo svoje mišljenje šta će se dešavati nakon pokretanja procedure oko člana 50 - rekla je Miščević. 
 

Tagovi: