25.09.2017.

17:34

Foto:

Vesti

(FOTO) KATARINA TOMAŠEVIĆ: Imamo zadatak da povećamo zastupljenost žena na rukovodećim pozicijama u policiji!

Tomašević je na otvaranju seminara – Obuka visokih rukovodilaca Ministarstva unutrašnjih poslova o pitanjima rodne ravnopravnosti, precizirala da 23,5 odsto od ukupnog broja zaposlenih u MUP-u čine žene.

- Na rukovodećim položajima u Ministarstvu unutrašnjih poslova nalazi se skoro 15 odsto žena, dok 11 procenata njih primenjuje policijske mere i ovlašćenja. Kada je reč operativnom sastavu, žene su najzastupljenije u Jedinici za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata - rekla je Tomašević i kao pozitivan primer istakla načelnicu Policijske uprave Kragujevac, koja je nedavno izabrana na konkursu. 

MUP

Pomoćnica ministra je rekla da je jedan od zadataka MUP-a da osnaži žene da budu što više zastupljene u operativnom sastavu, da primenjuju policijske mere i ovlašćenja, ali isto tako da budu i rukovodioci.

- Mi se trudimo da rodna perspektiva bude primećena i kroz proces selekcije i regrutacije, kao i kroz proces karijernog napredovanja i obuke. Primetno je da se na konkursima za osnovnu policijsku obuku, kao i za upis na Kriminalističko-policijsku akademiju, prijavljuje sve veći broj žena. Rezultati koje one ostvaruju na obukama iz godine u godinu sve su bolji, tako da više nije retkost da žena bude najbolji kandidat među svim polaznicima Centra za osnovnu policijsku obuku - rekla je Tomašević.

Pomoćnica ministra se zahvalila Vladi Švedske, švedskoj policiji i švedskoj Agenciji za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA) na stručnoj i finansijskoj pomoći i podršci u realizaciji projekta „Razvijanje rodne agende u Ministarstvu unutrašnjih poslova“, ali i na svim ostalim reformskim projektima koji se sprovode u okviru programa „Razvoj Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije 2016. – 2018.“.

MUP

Tomašević je objasnila da projekat „Razvijanje rodne agende u Ministarstvu unutrašnjih poslova“ ima četiri cilja - unapređenje sistema jednakih mogućnosti, zaštitu od diskriminacije i seksualnog uznemiravanja, osnaživanje žena u policiji kroz formiranje mreže žena i rodno senzibilisanje rukovodioca.

Zamenik ambasadora Kraljevine Švedske Joakim Vern ukazao je da se u ovoj godini obeležava 100 godina diplomatskih odnosa između Srbije i Švedske i istakao da je ta zemlja čvrsto opredeljena da podrži Srbiju u procesu pristupanja Evropskoj uniji, kroz ovakve i slične razvojne projekte.

- Program rodne ravnopravnosti ima korene u rezoluciji 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, jer samo žene i muškarci zajedno mogu doprineti održivom svetskom miru - rekao je Vern.

On je ukazao da je za rodnu ravnopravnost veoma bitan faktor obuka visokih rukovodilaca, jer su oni ključni nosioci promene stavova u svojim organizacijama.

Rukovodilac programa „Razvoj Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije 2016. – 2018.“ Maks Luteman naglasio je da je rodna ravnopravnost ključna komponenta sva četiri projekta koje se sprovode u okviru programa i da je uspostavljanje rodne agende neodvojivi deo realizacije ciljeva sva četiri projekta.

Tagovi: