05.10.2017.

22:30

Foto:

Vesti

UREDNIK "NOVOG STANDARDA" ZA INFORMER! Cvijanović upozorava: EU NAS VIDI SAMO KAO PLEN!

U autorskom tekstu za Informer, Cvijanović poručuje da bi Srbija posle svega morala da ima razrađen plan B u pregovorima s Unijom. Njegovu analizu prenosimo u celosti:

Pre tridesetak godina, kad se u svetskim odnosima ipak držalo do međunarodnog prava, izjave briselskih portparola Margitisa Šinasa i Maje Kocijančič bile bi skandal prvog reda, o kome bi se pričalo mesecima. Ovako, njihovo odbijanje da porede secesiju Katalonije i Kosova jer je "Španija članica EU, a Srbija je izvan" (Šinas) i zato što je "Kosovo sui generis slučaj" (Kocijančič) jedva da su ikog uzbudile izvan Beograda.

Ne treba nam
Unija, već plan B

Njihovo odbijanje da porede secesiju Katalonije i Kosova pokazuje da se s Briselom ne sme razgovarati bez razrađenog plana B
Željko Cvijanović, "Novi standard"

S druge strane, većina pravnih autoriteta saglasna je s tim da u strogo pravnom smislu između secesije Katalonije i Kosova nema razlike. To znači da suštinski različit tretman dve situacije ne proizlazi iz interpretacije prava, već iz politike, tačnije odnosa snaga na međunarodnoj sceni. To je jasno srpskom predsedniku Aleksandru Vučiću, koji je rekao da zbog sve očiglednije greške ne očekuje izvinjenje iz EU zato što Srbiju niko ne štiti.

Ako kao kandidat za članstvo Srbija od većine zemalja EU ne može da očekuje odnos zasnovan na međunarodnom pravu, već samo na politici kao večitom balansu interesa i odnosa snaga, to su veoma važne poruke budućem članstvu Srbije u EU. Naime, ako politika potiskuje pravo, tad ne postoji nikakva obaveza EU o prijemu Srbije, bez obzira na žrtve i ustupke koje Srbija učini Uniji do 2025, koja je neformalno određena za godinu prijema.

A to opet znači da odnos EU prema Srbiji nije odnos prema budućoj članici, koji bi morao biti pravno utemeljen, već odnos prema plenu, koji je uvek utemeljen na balansu interesa i odnosa snaga. Iz toga sledi da članstvo Srbije u EU nikako ne može biti izvesno, za razliku od sasvim izvesnog drugorazrednog položaja naše zemlje prema EU, bila unutra ili ne.

Skandalozno briselsko poređenje Katalonije i Kosova upalilo je sve lampice u Beogradu. Naime, odavno je jasno koliko je razumno da, pre svega zbog razloga bezbednosti, Srbija nastavi i dijalog sa Briselom i sa Prištinom. Sada, međutim, postaje jasno da se sa Briselom ne sme razgovarati bez već razrađenog plana B, kao što nije razumno da se u dijalogu sa Prištinom prave nepovratni ustupci".
 

Tagovi: