05.09.2019.

22:27

Foto:

Vesti

SZS SAM SEBI NAMETNUO VEOMA TEŠKO OSTVARIV CILJ! Đilas: Bojkot će uspeti ako izlaznost bude manja od 40%! Stručnjaci: Vrlo su male šanse za tako nešto!

Srđan Marković, lider protesta 'Jedan od pet miliona', iza koga stoji lider SZS, tajkun Dragan Đilas, poručio je da će bojkot opozicije uspeti ako izlaznost na predstojećim parlamentarnim izborima bude manja od 40 odsto.
 

Bez većeg pada

Možemo očekivati nešto manju izlaznost, ali i snažnu motivacionu kampanju SNS, pa očekujem da izlaznost neće biti loša
Bojan Klačar, Cesid

Stručnjaci, međutim, kažu da Srbija godinama beleži veoma stabilnu izlaznost preko 50 odsto i da ne očekuju veći pad u pogledu broja birača.


PSG se ne izjašnjava
Marković je uveren da bi izlaznost ispod 40, odnosno 35 odsto predstavljala veliki uspeh opozicije.
- Uspeh će biti ako na izbore izađe 40 odsto građana, a najveći uspeh će biti ako taj procenat bude iznosio 35 odsto. Stranke treba jasno da se izjasne da li su za ili protiv bojkota. Bojkot je stvar kojom se menja ovaj sistem... Ako se budemo bavili našim partijskim interesima, a ne opštom koristi, nikad ništa nećemo promeniti. Moramo biti odgovorni - rekao je Marković, prenoseći tako stavove lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, koji vodi kampanju bojkota predstojećih izbora. Ipak, zasad je krajnje neizvesno koje će sve stranke bojkotovati izbore. Pokret slobodnih građana Sergeja Trifunovića zasad se nije izjasnio, kao ni Demokratska stranka Zorana Lutovca, DSS Miloša Jovanovića, SPAS Aleksandra Šapića.

Da se ja pitam

LJILJANA SMAJLOVIĆ
NOVINARKA


Glavno je pitanje ko će na izborima učestvovati. Nema zemlje u kojoj je vlast ravnodušna prema bojkotu izbora. Nepristojan je zahtev opozicije da Vučić ne učestvuje u izborima.

Stručnjaci sa kojima je Informer razgovarao objašnjavaju da zakon ne propisuje da prag izlaznosti mora biti 50 odsto, te da su izbori legitimni i zakoniti u slučaju i manje izlaznosti. Tokom poslednja tri glasanja na parlamentarnim izborima - 2012, 2014 i 2016. godine - beleži se stabilan odziv više od 50 odsto upisanih birača (vidite okvir). Bojan Klačar, izvršni direktor Cesida, kaže da ni 2020. ne očekuje prevelike oscilacije izlaznosti.

Čekajte bre

NENAD ČANAK
LIDER LSV


Sumnjam da su motivi za odluku dela opozicije o bojkotu časni. Niti je SZS novi DOS, niti je Vučić Milošević. Sada je 2019, a ne devedeseta ili dvehiljadita godina. Promašili su vek, a ne idelogiju.

- Iz ugla uspešnosti bojkota, izlaznost od 40 ili manje bi svakako bila dobra vest, ali treba pošteno reći da je danas veoma preuranjeno licitirati sa brojevima jer imamo isuviše nepoznatih faktora i mnogo vremena. Dosadašnja praksa nas uči da smo od 2003. na ovamo imali relativno visoku i stabilnu izlaznost veću od 50 odsto, imajući u vidu realno prisutni broj ljudi u Srbiji. Najlošija izlaznost u poslednjih nekoliko godina je bila u drugom krugu predsedničkih izbora 2012. godine, kada je izašlo nešto više od 46 odsto upisanih birača. Možemo očekivati manju izlaznost - i zbog bojkota i zbog migracija - ali i snažnu motivacionu kampanju SNS, pa su moja očekivanja da izlaznost neće biti znatno lošija - ocenjuje Klačar.

Činjenice
 
 

Izbori 2012.

* Izlaznost: 57,77%
Izbori 2014.
* Izlaznost: 53,09%
Izbori 2016.
* Izlaznost: 56,07 %

Zavisi od više faktora
Ni politički analitičar Branko Radun ne očekuje drastičan pad izlaznosti.


- Teško je u ovoj fazi proceniti kolika će biti izlaznost jer sve zavisi od više faktora. I koliko će biti efikasna kampanja i ko će sve bojkotovati izbore. Ipak, ne očekujem drastičan pad izlaznosti. Važno je napomenuti da su izbori legitimni i zakoniti i ako izlaznost bude manja od 50 procenata - napominje Radun.

Stefanović na čelu radne grupe za izbore

Vlada Srbije formirala je na poslednjoj sednici Radnu grupu za primenu preporuka OEBS u vezi sa izborima, a na čelo tog tela imenovan je potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Nebojša Stefanović.
- Radna grupa treba da služi za unapređivanje izbornih uslova, a jedan od njih je potpuno transparentan birački spisak. Izmene se brzo registruju u biračkom spisku i više nema opasnosti da birači budu upisani sa pogrešnim podacima. Radna grupa želi da razgovara i sa drugim domaćim i međunarodnim institucijama o tome kako Srbija može da unapredi izborni proces - naveo je Stefanović.

Tagovi: