29.04.2020.

12:21

Foto:

Vesti

AKCIJU APLAUZA PODRŠKE LEKARIMA UPOTREBLJAVAJU U POLITIČKE SVRHE! Marko Đurić osudio opoziciju koja iz prikrajka samo traži način da oteža situaciju što više!

- Imate vid iskazivanja protesta putem lupanja u šerpe. Na stranu što je to omalovažavaje onih koji zaista nemaju šta u te šerpe da stave, jednu lepu i plemenitu akciju podrške lekarima i sestrama, koja okuplja Srbiju, oni pokušavaju da zloupotrebe u političke svrhe - rekao je Ðurić.

- Primetio sam, pošto i sam aplaudiram zdravstvenim radnicima u osam sati, da masa ljudi koje sam čuo u mom kraju u poslednja dva tri dana da lupaju u šerpe, u osam sati nije aplaudirala lekarima i sestrama. A, u 20.05 izašli su da lupaju u šerpe. Šta vam to govori? - rekao je Ðurić na TV Hepi.

On je pozvao sve na smirivanje političkih strasti, podsećajući da će biti demokratskih izbora, koji će biti način da se iskaže stav, zadovoljstvo ili nezadovoljstvo.

Postoje, kaže, i drugi vaninsitucionalni načini da se iskaže stav, ali ne kada se propisuju mere u borbi protiv virusa.

On je naveo da je normalno i poželjno kritikovati u demokratskom društvu onog ko je na vlasti, ali ne tako što će se to činiti ugrožavajući zdravlje ljudi, navodeći kao primer to što je jedan od lidera SzS Dragan Ðilas pozivao sve penzionere da izađu u šetnju u određeno vreme.

- Hajmo da razgovaramo ozbiljno o politici, da čujemo neke bolje ideje i predloge - rekao je Ðurić i dodao da bi svi trebalo da se okanu dnevne politike na svaki način

Dodao je i da pojedinim političkim protivnicima "nije palo na pamet" da se odreknu dela ogromnog bogatstva, u dobrovoljne svrhe ili da volontiraju, već su, iz prikrajka, odlučili da dobacuju i da otežaju situaciju što je moguće više.

Kada je reč o KiM, Ðurić je rekao da su se odnosnom prema humanitarnom pomoći svi najbolje pokazali, i u ljudskom i u političkom smislu, te da nije loše što su međunarodna zajednica i javnost mogli da vide civilizacijski nivo onih koji kažu - "makar pomrli nećemo srpske lekove ili testove".

Dodao je i da je uspostavljena saradnja sa kosovskim ministarstvom zdravlja, koje je, kaže, pomoglo i opštinama sa srpskom većinom na KiM, kao što je i Beograd njima pomogao koliko je mogao, jer virus ne možemo da pobedimo bez saradnje, iako se oko statusa nećemo slagati.

Podsetio je i da Priština nije ukinula, nego je privremeno suspendovala takse, a da je za nas ključno što je Vašington zauzeo poziciju da se takse moraju ukinuti, nakon čega bi se moglo razgovarati.

- Nisam preterani optimista, jer su nam stavovi potpuno različiti, ali to ne znači da time ne možemo da doprinesemo većoj bezbednnosti ljudi. Bolje je 1.000 dana razgovarati, nego jedan dan ratovati - zaključio je Ðurić.