09.07.2020.

09:52

Foto:

Vesti

MISLILA SAM DA SU ZABRINUTI ZA SVOJU ZEMLJU, ALI PALE SU SVE MASKE! Politikolog Ponomarjova: Strašno je zamisliti Srbiju ako organizatori nereda dođu na vlast

Ti su ljudi navodno protestovali zbog pooštravanja epidemioloških mera koje je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Ali, po mišljenju stručnjaka, ovaj događaj ima isključivo političku pozadinu.

„Moje poslednje sumnje u iskrenost nekih opozicionara su nestale. U dubini duše sam se nadala da su zabrinuti za sudbinu svoje zemlje, mislila sam da možda ne znaju kako da postignu sporazum i izražavaju svoju zabrinutost za budućnost zemlje na radikalne načine. Posle onoga što se dogodilo juče i nastavlja se danas, očigledno mi je da su skinute sve maske. Ono što su opozicija i njeni sledbenici uradili u jednoj od najstarijih evropskih prestonica vraća nas dvadeset godina unazad — u vreme kada su svrgli Slobodana Miloševića. Ove akcije se ne mogu objasniti „razmišljanjima o sadašnjosti i budućnosti njihove otadžbine“. Mi vidimo samo tehnologiju borbe za vlast, koristeći radikalne mere koje koristi opozicija na čelu sa Draganom Đilasom“, kaže Jelena Ponomarjova.  Ona smatra da bi srpske vlasti trebale da iskorene svaki pokušaj destabilizacije stanja u zemlji i preuzimanja vlasti.

„Postoji samo jedan način borbe sa tim ljudima: u skladu sa zakonom odlučno stati na put različitim vrstama krivičnih dela. Paljenje automobila i kontejnera, gađanje policajaca kamenicama, pokušaj zauzimanja Skupštine — sve to spada pod krivični zakon i podrazumeva kaznu. Svi organizatori — a organizacija protesta se kažnjava strože — moraju odgovarati. Političar koji je bio na vlasti i pokušava svim sredstvima da se vrati na vlast treba biti kažnjen. Strašno je zamisliti šta će se dogoditi sa zemljom ako oni koji su organizovali jučerašnje nerede počnu da njome vladaju“, smatra politikolog. Jelena Ponomarjova je sigurna da se u Srbiji pripremao puč. 

Informer

„Naravno, svedoci smo pokušaja državnog udara, ili obojene revolucije, prema apsolutno tipičnom scenariju: paljenje kontejnera, gađanje policije kamenicama. Možda ćemo uskoro videti paljenje guma na ulicama Beograda, a na društvenim mrežama hešteg #tosusamodeca u odbrani mladih koji učestvuju u protestima“, kaže ruski ekspert. 

„Želim da napomenem da je za obojenu revoluciju izabrano neobično vreme, što svedoči o razvoju tehnoloških državnih udara. Ranije su obojene revolucije organizovali posle izbora, zbog nezadovoljstva rezultatima. Opozicija u Srbiji uopšte nije učestvovala na izborima i ne može se žaliti na falsifikovanje izbora. Trebao im je još jedan okidač, što je bila izjava predsednika Vučića da pooštri epidemiološke mere. Tako je opozicija odgovorila na zahtev novoizabrane vlade. Želim da napomenem da situacija sa koronavirusom u Srbiji nije posebna, a opozicija je samo tražila bilo koji razlog da ljude izvede na ulice. U ovome vidim evoluciju obojenih tehnologija“, rekla je profesor MGIMO.

Ona smatra da još nije kasno zaustaviti opoziciju. 

„Vlasti mogu uspostaviti red u zemlji samo na sveobuhvatan način. Prvo, na ulične incidente potrebno je oštro reagovati. Drugo, neće biti teško uhapsiti sve organizatore ovih akcija. Treće, održati javnu sudsku raspravu protiv političara koji su učestvovali u organizaciji nereda. Četvrto, uhapsiti i kazniti neposredne piromane, one koji su kamenovali policiju i pljačkali. Zatim vlasti moraju da otkriju provokatora i saznaju kako su korišćene društvene mreže. Podsećam vas da se radi o organizovanim uličnim akcijama, o borbi protiv čuvara zakona. Međutim, postoji mnogo mirnih načina da se izrazi nezadovoljstvo. Mora se saznati odakle su tačno svi ovi demonstranti došli. Sumnjam da su to bili Beograđani, malo je verovatno da će oni početi da uništavaju svoj rodni grad“, rekla je Jelena Ponomarjova. Ona je takođe ocenila reakciju srpske policije. 

„Nisu dugo razgovarali sa demonstrantima i iskoristili su suzavac. To je urađeno veoma blagovremeno i ovo je efikasan način da se smiri protest“, kaže ekspert.

Ona takođe podseća da slične događaje obično organizuju i finansiraju iz drugih država.

„Obojeni državni udar je kompleks unutrašnjih i spoljašnjih faktora. Stoga je potrebno proveriti kakve su organizatori nereda nedavno imali sastanke, preko kojih NVO su finansirani. Za takve akcije je potreban novac, a lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas, iako bogat čovek, neće trošiti svoj novac na ovo: uzeće tuđ“, rekla je profesor MGIMO.

Informer

Jelena Ponomarjova je skrenula pažnju na još jedan važan faktor, bez kojeg se državni udar ne bi dogodio.

„Tamo gde su politički državni udari modernog vremena bili uspešni, uvek je postojala izdajica u strukturama vlasti, ili nekoliko njih. Tako su i bezbednosne snage prelazile na stranu opozicije i izdavale svog političkog lidera. Poželeću srpskim vlastima jedinstvo, snagu volje i uverenost da je pravda na njihovoj strani. Čuli smo mnogo verzija da su ti neredi povezani sa kosovskim pitanjem, ali uništavanje sopstvenog glavnog grada očigledno ne može da reši kosovski problem“, zaključuje Jelena Ponomarjova.