14.12.2020.

23:32

Foto:

Vesti

EKSKLUZIVNO! 2.491.507E samo je "prva rata" mita?! Šok detalj krivične prijave Grada Beograda protiv đilasovaca!

Grčka firma "Sil komeršal" dobila je 2.491.507 evra za "savetovanje" tokom izgradnje Mosta na Adi, a sve ukazuje na to da je taj novac bio samo prvi deo mita, znatno većeg milionskog iznosa, koji je isplaćen za nameštanje ovog posla. Pretpostavlja se da su te pare završile u džepovima ljudi iz vrha bivše vlasti.
 

Organizovani kriminal

Ovde zaista postoje elementi organizovanog kriminala koji je za posledicu imao višemilionsku pljačku novca građana
Mario Spasić, Savet za monitoring


Ovo je zaključak krivične prijave koju je danas Grad Beograd podneo Tužilaštvu za organizovani kriminal. U prijavi Gradskog pravobranilaštva navodi se da se osnovano sumnja da je preko pomenute firme u Grčkoj isplaćen višemilionski mito.


Kako je do sada utvrđeno, 22. avgusta 2008. godine, verovatno po nalogu tadašnjeg gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa, firmi "Sil komeršel" samo u jednoj tranši isplaćeno je 2.491.506,84 evra na ime "savetovanja" za izgradnju Mosta na Adi. Zastupnik te firme bio je srpski državljanin Rajan Rajičić, a on je bliski prijatelj i imao je poslovne veze sa Đilasovim bliskim prijateljem Draganom Ješićem i bivšim direktorom Direkcije za izgradnju, Đilasovim kadrom Borisom Rankovićem!?!

Informer

Most na Adi


Fantomska firma
U krivičnoj prijavi navodi se da je uprava Beograda došla do sporazuma koji je potpisan 30. juna 2007. godine, a kojim je dogovoreno da austrijska firma "Por" plati kompaniji "Sil kormešal" proviziju u slučaju da se posao izgradnje Mosta na Adi dodeli konzorcijumu čiji je lider upravo firma "Por".
- Iz dokumentacije proizlazi da je "Por" 22. avgusta 2008. godine, nakon dobijanja posla izgradnje mosta, uplatio firmi "Sil" iz Grčke iznos od 2.491.506,84 evra. Uvidom u bankarski izvod o izvršenom plaćanju, utvrđeno je da je osnov plaćanja: "prvi deo provizije", iz čega jasno sledi da je reč o ispunjenju obaveze koja je propisana Ugovorom o proviziji od 30. juna 2007. godine. S obzirom na sve navedeno, ima se zaključiti da je isplata izvršena na ime provizije, a u vezi s uspešno ispunjenim obećanjem da će se dobiti posao oko izgradnje Mosta na Adi - piše u krivičnoj prijavi.
Nadalje, kako se navodi u dokumentu, osnovano se sumnja da je firma "Sil komeršal" otvorena jednokratno i sa ciljem da se samo uzme pomenuta provizija.


- Pretragom registra privrednih društava u Grčkoj utvrđeno je da pominjano privredno društvo ne postoji. Pretragom interneta došlo se do saznanja da je firma bila registrovana za trgovinu duvanom, a da se prilikom pozivanja datih brojeva telefona utvrdilo da su trajno isključeni, što budi sumnju da se radilo o jednokratnoj firmi osnovanoj sa ciljem da nezakonito stekne imovinsku korist naplatom provizije... U Panami je postojalo privredno društvo pod nazivom "Sil komeršal", koje je osnovano 23. maja 1994, a ugašeno je 2019, odnosno 2020. godine. U društvu odgovorna lica - direktori bili su Rajičić Rajan, Rajičić Lara i Komatina Ivana. Za Rajičić Rajana imamo neformalnih saznanja da je jedno vreme živeo upravo u Grčkoj - piše u krivičnoj prijavi.


Potrebna istraga
I dok se niko od uključenih u ovu aferu nije oglašavao, Mario Spasić iz Saveta za monitoring kaže da korupcija ne sme biti tolerisana.
- Ovde zaista postoje elementi organizovanog kriminala, koji je za posledicu imao višemilionsku pljačku novca građana Beograda i Srbije. Odlično je to što uprava Beograda insistira na sprovođenju istrage. Na taj način predstavnici srpske prestonice šalju jasnu poruku da kriminal neće biti amnestiran, bez obzira na to kada je izvršen. Očekujem od tužilaštva da finansijskom istragom utvrdi sve okolnosti ovog slučaja i privede pravdi sve one koje su punili svoje, a praznili džepove građana - ističe Spasić.
 

Đilasovski mediji preko Dežulovića pljuju grad

Hrvatski novinar Boris Dežulović nastavio je da pljuje po Beogradu, ovog puta na đilasovskom portalu "Nova", nazivajući pisca i slikara Momu Kapora "otpadom koji je uništio Beograd"!?!

Dežulović je isto tako pljunuo i na pevača Boru Đorđevića i Milovana Ilića Minimaksa, a u svom bezobrazluku otišao je i korak dalje nazivajući srpskog vladara Stefana "baronom Minhauzenom"!?


Komentarišući ove navode, zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić kaže da niko od Dežulovića ne traži da voli Beograd, ali da će prestonica Srbije za njega uvek biti velegrad.
- Dežulović ima pravo da ne voli Beograd, ali nema prava da jednog od najvećih srpskih vladara u Srbiji naziva baronom Minhauzenom, bar ne u Srbiji. To je ruganje.