01.09.2021.

11:36

Foto:

Vesti

"Bože pravde" nije naša himna, zašto bismo je slušali! SRAMAN STAV BNV na početku školske godine!

Himna "Bože pravde" za Bošnjake nije himna države Srbije, nego nacionalna himna srpskog naroda. - argument je Bošnjačko nacionalnog veća koje se usprotivilo da školska godina u celoj Srbiji počne intoniranjem državne himne u svim školama u Srbiji.

Ovu odluku ministra prosvete Branka Ružića u Bošnjačkom nacionalnom veću (BNV) zato ocenjuju kao "nepoštovanje različitosti" i "provokaciju nesrpskih naroda", pišu Novosti.

Iz tog nacionalnog organa Bošnjaka Srbije navedeno je da himnu Srbije "Bošnjaci doživljavaju kao himnu srpskog naroda".

- Tekst himne, ali i grb Srbije, ne odražava stvarnu nacionalnu strukturu države i u njima se Srbija ne može prepoznati kao multietnička i multikonfesionalna zemlja, što u stvarnosti ona jeste. Kao prvi potpredsednik Vlade, ministar Ružić bi trebalo da pokrene inicijativu da se usvoje novi državni simboli koji će jednako uvažavati sve narode i manjine u Srbiji i koji će kod sve dece rezultirati osećajem pripadnosti i ljubavi prema državi - saopšteno je iz Vijeća.

Iz BNV su pozvali uprave svih obrazovno-vaspitnih ustanova u Sandžaku da i ovu školsku godinu počnu dostojanstveno, poštujući različitosti, bez provokacija dece i nastavnika bošnjačke nacionalnosti.

- Bošnjaci Sandžaka su civilizovan, kulturan, miroljubiv evropski narod koji je autohton na ovim prostorima. Narod koji vekovima pokazuje nastojanje da živi u miru sa svim ostalim narodima i da poštuje državu u kojoj živi, uz očekivanja da im država uzvrati poštovanje, da uvažava njih i njihova osećanja - zaključili su u Bošnjačkom nacionalnom vijeću.

Talas kritika zbog intoniranja himne na početku školske godine

Odluka prosvetnih vlasti da početak nove školske godine, uz školsko zvono, oglase i taktovi "Bože pravde" izazvala je talase kritika u domaćoj javnosti, posebno među pojedinim pripadnicima nacionalnih manjina, tradicionalno rezervisanim prema državnim simbolima Srbije. Oluja komentara još ne jenjava ni među pripadnicima takozvane građanske ideologije, koja u svemu vidi velikosrpski nacionalizam.

Informer

Na talasu instrukcije ministra Ružića oživljeni su stari zahtevi o navodnoj potrebi promene državnih simbola Srbije, jer su izabrani spram istorije i tradicije isključivo srpskog naroda. U argumentaciji se, međutim, izbegava priznanje da većina evropskih zemalja koristi državna znamenja većinskog naroda, a da je zaštita prava nacionalnih manjina i njihovog identiteta predmet regulisanja posebnih zakona, koji postoje i važe i u našoj zemlji.

Ugljanin tvrdio da je Srbija fašistička država

Promena državnih simbola Srbije, jer "ne uvažavaju Bošnjake Sandžaka" bio je zahtev liste koja se na izborima za Nacionalno veće Bošnjaka 2018. godine pojavila pod nazivom kakav nosi i po mnogo čemu ekstremni pokret Aljbina Kurtija na Kosovu i Metohiji - "Samoopredeljenje". Ideološku bazu ove liste čini SDA Sandžaka Sulejmana Ugljanina, koji je izbore za ovo telo začinio izjavom da je "Srbija fašistička država".