03.02.2022.

17:30

Foto: AP/Reuters/Fotoilustracija

Vesti

SRBIJA NEĆE BITI POŠTEĐENA U RATU NATO I RUSIJE OKO UKRAJINE, ali Srbi nikada nisu gledali ko je neprijatelj, ako SU NAPADNUTI!

Srbija se nada mirnom rešenju situacije između Rusije i Ukrajine, imajući na umu da bi se eskalacije sukoba između te dve zemlje negativno odrazila na spoljnu politiku naše zemlje, pogotovo što su u pitanju dva prijateljska nam i bratska slovenska naroda. Osim političkog, ni ekonomski pritisak ne bi izostao, ali ni vojni...

Ljuban Karan, potpukovnik Kontraobaveštajne službe u penziji, za portal Informer.rs upozorava na posledice koje bi potencijalna eskalacija sukoba na relaciji Moskva - Kijev imala po Beograd. Ističe i da vojni pritisak ne bi mogao da nas zaobiđe.

- Ako bi došlo do eskalacije, NATO bi stao iza Ukrajine, ali Ukrajina ne može da vodi rat protiv Rusije dugo bez direktnog učešća NATO pakta - to bi bila neka vrsta vojne avantura koja bi se brzo završila i sigurno loše po Ukrajinu. Ne verujem da NATO uopšte ima nameru da uđe u taj sukob kao vojna alijansa. Velike sile neće se sukobiti, a rata može biti ako ukrajinska vojska uđe u Danbas. Rusija će to odraditi - navodi Karan!

Naš sagovornik ističe da bi se u slučaju sukoba u Ukrajini Srbija našla u dubokoj pozadini snaga NATO pakta.

- Oni već dovlače snage u Rumuniju, Poljsku, u naše okruženje, tako da bi bili u nezavidnoj situaciji. Ipak, sumnjam da bi nekome bilo u interesu da istovremeno pokrene rat i u Ukrajini i na Balkanu. Ne verujem da se to može desiti, ali da će biti provokacija i specijalnog rata, ometanja na sve načine - to je sigurno - jasan je Karan.

Informer

Srbija, objašnjava on,  ima nekoliko slabih tačaka, što su u ovom slučaju Kosovo, ali i Repubika Srpska. Zato bi vojni pritisak bio neminovan.

- Već imamo predstavnika za pregovore u Briselu, imamo Američkog predstavnika koji pomaže da Kosovo postane nezavisna država. Biće vrlo teška situacija na svakom polju, to jeste činjenica. I ekonomski i diplomatski, i politički... Koristiće vojni pritisak i na Srbiju i na Republiku Srpsku. Ali još uvek nije za očekivati oružani sukob na našim prostorima - dodaje Karan.

Na pitanje da li bi Srbija mogla da se odbrani u slučaju rata, Pukovnik Karan nema dilemu. On navodi da su Srbi uvek bili u stanju da se suprostave i najvećim silama, a da sada za to imamo i spremnu i naoružanu vojsku!

- Srbija može da se odbrani. Imamo moderno oružje, imamo motivisane ljude. Srbi nikada nisu gledali koliko je neprijatelj jak, ako je Srbija napadnuta! Srbi su uvek bili u stanju da se suprostave i najvećim silama, jer stvar je u tome da ni velike sile ne mogu sve snage da pošalju na prostor Srbije i u tome Srbija ima prednost. Onaj ko se brani uvek je jači. Ako bi neko razmišljao da nas napadne, mora da zna da će to po njega biti rizik i da mu se to ne isplati. Čvrsto verujem da Srbija može da se odbrani - zaključuje Karan.

Istoričar Graovac, takođe, sumnja da će rat biti krajnji ishod "svađe" Ukrajine, Rusije i NATO. On  objašnjava da ratni scenario ne ide u prilog nikome, a Srbiji najviše jer bi u tom slučaju pritisak NATO porastao.

- Ne verujem da može doći do sukoba Rusije i Ukrajine. Ali, ako bi se hipotetički desio, naravno da bi se to osetilio i na ovom prostoru. Naravno, to ne znači da bi automatski došlo do eskalacije, pa čak ratnih dešavanja - smatra Graovac.

Informer

Kao i Karan i Graovac smatra da bi se definitvno pojačao pritisak SAD na Srbiju. Pre svega u smislu da uđe u NATO.

- Može se očekivati da će odnosi između velikih sila da se prelamaju na našem prostoru, to je uvek tako bilo! Naravno da će pokušati da ovde pojačaju svoje pozicije. NATO da mu se pridružimo, a Rusija bi pojačala pritisak na Srbiju da zadrži vojnu neutralnost. To je suština i to nije ni malo prijatna situacija - objašnjava ovaj istoričar.

Naš sagovornik na kraju poručuje da Srbiji ne treba zaoštravanje sa Zapadom, ali ni sa Rusijom, tako da nama odgovara da se situacija u Ukrajini smiri.