15.02.2022.

09:29

Foto: Fotoilustracija/AP PHOTO/Pixabay

Vesti

Ako Priština krene u obezbeđivanja novih priznanja, SRBIJA NEĆE SEDETI SKRŠTENIH RUKU! Niko nas neće priterati uza zid!


"Ako neko misli da će nas na taj način priterati uza zid, zavrtati nam ruku kako bismo na nešto pristali, treba da zna da i mi možemo da promenimo način ophođenja", rekao je on u intervjuu za "Večernje novosti".

On je projekat takozvane kosovske nezavisnosti ocenio kao neuspeo, i dodao da nema razumne alternative pregovorima koji se vode između Beograd i Prištine.

Odnos sa Prištinom opisao je kao Gordijev čvor koji mrse duge decenije.

"Ne može se razgovarati o tom pitanju sa uverenjem da ga je moguće razmrsiti u kratkom roku", ocenio je Selaković.

On je rekao da Beograd ostaje posvećen dijalogu, a da su očuvanje mira, stabilnosti, državnih i nacionalnih interesa na KiM prioriteti u tom procesu.

Selaković je istakao i da Srbija poštuje teritorijalni integritet BiH, upravo ono što je Srbiji napadnuto na KiM, kao što poštuje i integritet Republike Srpske.

"Pokušaji određenih političkih faktora, da za razliku od procesa secesije KiM, u BiH vode proces unitarizacije, kako bi se obesmislila dejtonska struktura Bosne. U tom smislu ne može biti paralele između KiM i BiH. Sagovornike uvek pitam o kom se principu tu radi - zašto se jednima omogućava nešto što se drugima uskraćuje", poručio je on.

Informer

Aljbin Kurti

Potvrdio je da postoje pritisci na Srbiju oko KiM i Republike srpske i ocenio da će usložnjavati i intenzivirati pogotovo što smo u izbornoj godini.

"Dosadašnjom politikom Srbija pokazala kako se čuvaju mir i stabilnost u regionu i donose mudre političke odluke. Ne nasedamo na provokacije i razmišljamo i nekoliko decenija unapred, a tu pre svega milsim na inicijativu predsednika Vučića Otvoreni Balkan", rekao je on.

Selaković se založio da se da šansa ambasadoru Kristoferu Hilu da vidimo kako će i šta raditi.

Naveo je da on treba da se suoči sa tim da ovo nije Srbija devedesetih, te da sejanjem bombi 1999. ništa nije rešeno.

"Važno je i da danas nesumnjivo postoji nešto što nije postojalo devedesetih - a to je uzlazna putanja saradnje Srbije i SAD", naglasio je Selaković.

Kako je ocenio, Srbiji se ne postavlja pitanje da prizna Kosovo da bi postala članica EU, i podsetio da i pet zemalja Unije ne priznaje jednostranu nezavisnost Kosova.

Informer

Nikola Selaković

Dodao je da je priče o navodno novoj koncepciji Zajednice srpskih opština više video u medijima, nego što je čuo u razgovorima oko KiM, sa evropskim i američkim zvaničnicima.

"Ono o čemu jedino može da se razgovara je sprovođenje Briselskog sporazuma", rekao je on i dodao da je od Lajčaka i Eskobara dobio najčvršća uveravanja da EU i SAD utiču na Prištinu da taj sporazum sprovede i formira ZSO.

Govoreći o multivektorskoj spoljnoj politici koju Srbija vodi, istakao je da je njen kreator i idejni tvorac predsednik Aleksandar Vučić.

"Ta politika omogućila je našoj državi da povrati kredibilitet, ojača ugled u svetu i da se ubrzano ekonomski razvije, što nas je pozicioniralo kao činioca političke stabilnosti i mira u ovom delu Evrope", rekao je on.

Selaković je rekao da uvek postoje zahtevi iz EU da se uskladi spoljna politika i Srbija se odrekne dobrih veza sa Rusijom i Kinom.

Podsetio je da i u EU postoje zemlje članice koje se ne odriču takvih dobrih odnosa sa Rusijom i Kinom.

"Naša obaveza je jasna, onog trenutka kada postanemo članica EU tada treba da usklađujemo našu spoljnu i bezbednosnu politiku".