Autor: J. Marković

16.03.2022.

21:20

Foto: Fotoilustracija

Vesti

BRISEL BI ČELIKOM DA ZAVADI SRBIJU SA RUSIJOM I BELORUSIJOM! Dilema je, iskoristiti trenutak, ili planirati budućnost! JABUKA RAZDORA STIGLA IZ EU?!

Iako ova mogućnost deluje kao sjajna prilika za proširenje proizvodnih kapaciteta i veći izvoz, stručnjaci upozoravaju da je ovo mač sa dve oštrice i perfidna igra Evropske Unije.

Podla igra EU

Profesor ekonomije Ljubodrag Savić analizira novonastalu situaciju za Informer.rs. Savić ocenjuje da je ekonomska korist Srbije neznatna u odnosu na gubitke koje možemo imati, kada se stanje na tržištu vrati u normalu, a EU vrati niže kvote Srbiji. 

Informer

 

- Za nas je ovo dobra vest, Srbija i kineska kompanija Hestil su dobile veće kvote i to znači da ima mogućnosti da se širi proizvodnja u Smederevu. Međutim, to je sitna podvala EU na teret Rusa i Belorusa. Ako bismo to prihvatili imali bismo prigovor da se ne ponašamo fer. Ovo je situacija u kojoj se gleda ko je na kojoj strani, a to je veliko opterećenje za srpsku državu. Budući da EU ne može da natera Srbiju da uvede sankcije Rusiji, sada indirektno navode Srbiju da ipak "uvede sankcije" tako što će čelik, umesto u Rusiju izvoziti u Evropu - smatra Savić.

On dodaje da ove promene kvota nisu toliko na korist Srbije, koliko su pokušaj EU da naškodi Rusiji, ne veoma perfidan način. Iako Srbija ovim može da profitira, treba misliti i na budućnost, a u budućnosti slabije kvote mogu vrlo lako da se vrate.

- Ovo je veoma komplikovana, nefer i perfidna igra Evropske Unije, nije ovo nikakav ustupak Srbiji, već radnje na štetu Rusije. Naravno, ovim mogu da profitiraju i Srbija i kineski Hestil, ali, pitanje je šta će biti sa nama, kada se život, a i kvote vrate u normalu, a vratiće se. Srbija tada ostaje bez tržišta, sa slabim kvotama "za treće zemlje". Pred nama je velika dilema i mogući problem u budućnosti - podvlači Savić.

Informer

 
EU sankcijama Rusiji nanela sebi štetu

Ekonomista Miladin Kovačević kaže da je za Srbiju najvažnije da se drži dalje od sukoba i sankcija, kao i da ovo nije od velikog značaja za našu državu.

Informer

 

- Ono što je za Srbiju važno je da nama EU ne uvede sankcije, ili pojača pritiske da sankcije uvedemo mi Rusiji. Što se tiče dobitka, besmisleno je pomišljati da bilo ko može i treba da profitira od rata, a posebno Srbija. Hestil izvozi u Rusiju, tako su prevazišli problem pređašnjih kvota i ograničenja, koje su bile dodeljene i nama. Ovo može biti jedino olakšica u smislu transporta, ali nije od velikog značaja za Srbiju, zbog proizvodnih kapaciteta, koji su znatno manji od potražnje Evropske Unije. EU je svojim sankcijama nanela sebi štetu, jer su joj neophodni čelik i aluminijum, koje je uvozila, najviše, iz Rusije - naglašava Kovačević.

EU 2019. umalo "pucala u čelo" srpskoj privredi kvotama za izvoz čelika

SAD su u junu 2018. godine uvele carinu od 25% na evropski čelik i 10% na evropski aluminijum, navodeći kao razlog zabrinutost za nacionalnu bezbednost. EU je uključila kontramere za američki izvoz u vrednosti od 6,4 milijarde evra. Dodatno, da bi zaštitila svoje čeličane EU je već naredne godine uvela kvote na uvoz čelika iz trećih zemalja, među kojima je i Srbija.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić tada je izrazio ogromnu zabrinutost za budućnost radnika i smederevske železare.

- Mnogo me brinu najave Evrofera (udruženja evropskih proizvođača čelika) oko našeg čelika. Toliko me brinu da mislim da Anu Brnabić, premijerku Vlade, zamolim da izađe sa sednice i da ide da se time bavi. Jer, to može da bude bukvalno pucanje, metak u čelo za našu zemlju, ako na tim odlukama budu istrajavali - rekao je tada Vučić.

Ipak, kineski Hestil našao je način da izveze čelik, uprkos strogim kvotama EU i time spasila srpskog giganta od propadanja. Da li nam se, nakon stabilizacije situacije na tržištu EU, smeši novi "metak u čelo"?