11.10.2022.

07:00

Foto: Tanjug/Dragan Kojundžić/ilustracija

Vesti

EVROPA NAM NUDI PAKT SA ĐAVOLOM! Stručnjaci o "nepristojnoj ponudi" Nemačke i Francuske: Ne damo Kosovo za prazna obećanja!

Evropska unija nudi Srbiji pakt sa đavolom kada predlaže da naša država ne blokira ulazak lažne države u sve međunarodne organizacije, uključujući i Ujedinjenje nacije, a zauzvrat samo obećava, bez ikakvih garancija, brzi ulazak Srbije u EU i finansijsku pomoć!


Ovako reditelj Dragoslav Bokan, predsednik Instituta za nacionalnu strategiju, ocenjuje 'nepristojnu ponudu' koja je u Beograd stigla od Nemačke i Francuske. Stručnjaci su saglasni i da je ova politička 'trgovina' neozbiljna jer Zapad traži od srpskih zvaničnika da im veruju na reč, odnosno da daju Kosovo i Metohiju za prazna i maglovita obećanja.

Maglovite bajke

Želeli bi da im verujemo na reč i damo nešto konkretno za maglovite bajke o 'evropskoj budućnosti'
Aleksandar Pavić, politikolog


 

Srpski bedem

Prema rečima Dragoslava Bokana, naši preci iz Kraljevine Srbije rekli bi da je ovo ponuda 'prodaje vere za večeru'.
- Naši još dalji preci iz srednjeg veka sigurno bi se setili priče o ugovoru sa đavolom, koji se uvek završava zna se kako, a potpisuje se sopstvenom krvlju. To je ono što bismo mogli da kažemo o ovoj ponudi i o tome šta nam se događa. Kad razgovaramo strateški, onda je reč o jednom novom pokušaju da se predupredi ulazak SAD u razgovore o sudbini granica na Balkanu i, naravno, da se predupredi sve ono što sledi posle uvođenja multipolarnog sveta i specijalne vojne operacije, koja se polako pretvara u ozbiljan internacionalni rat - ističe Bokan, dodajući da ponuda Berlina i Pariza govori o tome da se njima žuri.
- Nimalo im nije svejedno što su njihove namere zastale na srpskom bedemu koji je podignut upravo u odbrani onoga što je najvažnije od najvažnijeg, a tiče se sudbine Srbije povodom Kosova i Metohije. Sa te strane, razumem to što oni rade. To, naravno, razumeju i predsednik Srbije i njegovi saradnici. I oni će uraditi sve što mogu da čitavu priču što bezbolnije dovedu do neke sledeće faze i premoste još malo vremena u našoj borbi da se ne predamo - naglašava Bokan.

Informer

Reditelj Dragoslav Bokan


Da je ponuda neozbiljna, kaže i politikolog Aleksandar Pavić, uz konstataciju da ona čak nije ni formalna, što je i uvredljivo.
- Nemačka i Francuska nemaju ni najmanju nameru da ispune ono što obećavaju, ali bi želele da im verujemo na reč i damo nešto konkretno, najvažnije, za maglovite bajke o 'evropskoj budućnosti'. Pokazale su da nisu u stanju da nateraju ni jednu Prištinu da ispuni i jednu obavezu Briselskog sporazuma, čiji su oni, kao EU države, pokrovitelji i garanti. Treba prvo da zahtevamo da ispune ono što je dosad potpisano. Tek kad bi zapadne sile pokazale sposobnost da ispune ono prethodno dogovoreno, stvorili bi se uslovi za nove aranžmane. Ako bismo prihvatili nove predloge od istih sila koje nisu uspele da sprovedu ni one stare, ponizili bismo sami sebe i dali do znanja svetu da prema nama mogu da se krše obaveze bez ikakvih posledica. Sami bismo sebe pretvorili u koloniju i neke nove evropske 'Indijance' - poručuje Pavić.

Informer

Politikolog Aleksandar Pavić

Šta na ovo kažu Petković, Hil i Jovanović?

PETAR PETKOVIĆ
KANCELARIJA ZA KiM

Za Srbiju je neprihvatljivo članstvo tzv. Kosova u Ujedinjene nacije. Očekuje nas teška borba, pritisci će se povećavati, ali naše je da se borimo i izborimo za poštovanje međunarodnog prava.


KRISTOFER HIL
AMBASADOR SAD

Bilo to u ovom ili sledećem veku, Srbi kada se probude, videće da su Albanci uzeli Kosovo za sebe. Zato se nadam da će normalizacija biti postignuta u međuvremenu, kako bi se nastavilo sa stvarima koje su važne prosečnim ljudima.

ŽIVADIN JOVANOVIĆ
BIVŠI ŠEF DIPLOMATIJE

Sramota je za evropsku civilizaciju da postoje ponude za kupovinu časti, morala i digniteta. Poražavajuće je da nude trgovinu. Nema ponude za teritorijalni integritet!

Ništa nisu ispunili

Slobodan Zečević, naučni savetnik u Institutu za evropske studije, ocenjuje da plan Francuske i Nemačke zahteva velike ustupke Srbije i da bi u tom slučaju i naša zemlja trebalo da dobije ogromne ustupke.
- Mnogo je preduslova za kompromise i ako bi ih pravila, kao što je davanje 'Kosovu' stolice u UN, Srbija bi morala da ima vrlo opipljive, konkretne i značajne pomake u svom statusu unutar EU. Mi smo više puta dobijali uveravanja da ćemo brzo postati članovi EU, naročito od 2000. godine, pa nadalje, i to se nikada nije dogodilo. Problem je i to da li Francuska i Nemačka, čak i da žele, mogu da obezbede apsolutnu saglasnost svih država EU da bi se Srbija primila u članstvo. Dovoljno je da imate jedan glas protiv, pa da se blokira ceo proces. Dakle, za takav plan potrebne su čvrste garancije SAD i jasna mapa puta koja je važila za druge države - zaključuje Zečević.