14.10.2022.

07:00

Foto: Reuters

Vesti

ŠEFICA NEMAČKE DIPLOMATIJE OTVORENO UCENJUJE BEOGRAD! Berbokova: Srbija će ući u EU tek kada prizna Kosovo!

Šefica nemačke diplomatije Analena Berbok otvoreno je ucenila Beograd, poručujući da će Srbija ući u Evropsku uniju tek kada prizna lažnu državu 'Kosovo'!?!

Berbokova je ovo rekla juče na zajedničkoj konferenciji za medije sa takozvanom 'ministarkom spoljnih poslova Kosova' Donikom Gervalom. Berbokova je istakla da 'bez međusobnog priznanja nema članstva u Evropskoj uniji ni za Srbe, ni za Albance', a istovremeno je pozvala sve u južnoj pokrajini da preregistruju KS tablice na 'RKS' kako bi ubrzali proces integracija!?!

Prijatelji, ali samo...

Nemačka je prijatelj Srbije, ali samo do Kopaonika
Predrag Rajić, Centar za društvenu stabilnost

Dugotrajna politika

Prema rečima Berbokove, dalji napredak u dijalogu o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine jeste ključan za čitav region.
- Bez međusobnog priznanja nema članstva u EU! Imati dve članice EU koje se međusobno ne priznaju jeste nezamislivo. Bitno je da se 'Kosovo' i sve njene susedne države razvijaju u miru i na evropski način. Napredak u dijalogu o normalizaciji odnosa je ključan, jer rešava praktična pitanja koja imaju uticaj na život građana, a to je potrebno na putu ka EU. Ima puno toga što mi možemo podržati u tom procesu - naglasila je Berbokova.
Šefica nemačke diplomatije pozvala je Srbe na Kosovu i Metohiji da prihvate 'kosovske' registarske tablice.
- Važno je to što su prištinske vlasti poručile svima koji tablice još nisu promenili da je to moguće učiniti bez dodatnih troškova. Istovremeno, apelujem na sve Srbe na Kosovu da promene tablice. Nemačka podržava taj proces. Srbiji je rečeno da se to praktično pitanje za građane mora rešiti i implementirati ono što je dogovoreno, jer to doprinosi poverenju. Jasno je da je 9.000 srpskih registarskih tablica još na Kosovu, što minira suverenitet Kosova - kazala je Berbokova.

Moj ugao

ANA BRNABIĆ
PREMIJERKA SRBIJE

Mi ćemo se i dalje boriti da čuvamo naše interese. Mi smo jedna od retkih zemlja koja potpuno neselektivno poštuje principe međunarodnog prava i Povelju UN.

Komentarišući ovu otvorenu ucenu iz Berlina, bivši šef diplomatije Vladislav Jovanović kaže da je Berbokova 'samu sebe poništila'.
- Vrlo lepo od Berbokove... Položila je diplomatski ispit sa najvišom ocenom i samu sebe je poništila kao najvišeg diplomatu jedne zemlje. Njena izjava ne ostavlja ništa iza sebe. To nije nivo jednog diplomate koji treba da uvek ostavlja mogućnost prevazilaženja svakog problema. Ovo svakako nije ništa novo i izraz je jedne dugotrajne politike Nemačke u vezi sa kosovskim problemom - naglašava Jovanović.

Informer

Vladislav Jovanović


Nekadašnji diplomata Zoran Milivojević ističe da je sve potpuno jasno i da su pale sve političke maske.
- Ovo je još jedna potvrda nemačkog stava koji nam je nedavno izneo i kancelar Olaf Šolc kada je bio u Prištini. Nemci kada nešto ovako kažu, onda je to jasno i oni po pravilu sve iznose direktno. Nema tu velikih kalkulacija i teško je očekivati da bi moglo da se pregovara o nečemu. Oni nastupaju otvoreno s ovom pozicijom - upozorava Milivojević.

Ne menjaju politiku

Predrag Rajić iz Centra za društvenu politiku kaže da su Nemci definisali stav u vezi sa Kosovom još 2008. godine i da se to nije promenilo.
- Nemačka je prijatelj Srbije, ali samo do Kopaonika. Oni žele snažnu, bogatu, prosperitetnu Srbiju. Međutim, njihov stav po pisanju Kosova i Metohije definisan je još 2008. godine i ne menja se, bez obzira na to ko je u Berlinu na vlasti. Nažalost, sve to je potpuno suprotno našim interesima - zaključuje Rajić.
 

Hrvati opet provociraju

Picula: Srbija da odluči - EU ili Rusija

Poslanik Evropskog parlamenta Tonino Picula poručio je da Beograd mora da donese odluku da li je za članstvo u Evropskoj uniji ili je za savez sa Rusijom. Picula je ovo rekao nakon što je Spoljnopolitički komitet EP usvojio njegov amandman na izveštaj o proširenju EU kojim se nastavak pregovora Srbije sa EU o članstvu uslovljava uvođenjem sankcija Rusiji.
- Srbija mora da odluči da li je za članstvo u EU ili ne. Da li Brisel treba da se usaglasi sa srpskom politikom? Naravno da ne. Manevarski prostor za drugačiju politiku potpuno se smanjuje. Ovo više nije samo pitanje odnosa jedne zemlje sa Putinom nego odnos Putina prema EU i Ukrajini. Nije moguće da jedna zemlja ima ambicije da se pridruži EU a da se ne uskladi sa politikom EU - rekao je Picula.