21.10.2022.

07:00

Foto: printscreen

Vesti

ZAPAD UPUTIO DO SADA NAJZLOKOBNIJU PRETNJU NAŠOJ DRŽAVI! Srbijo, pusti "Kosovo" u UN do 24. februara ili će biti teških batina

Ovo se navodi u predsporazumu koji bi Beograd i Priština trebalo da potpišu do 24. februara sledeće godine, a prema kome, kako tvrdi 'Albanijan post', Srbija bar u ovoj fazi 'dogovora' ne treba da menja svoj Ustav i formalno prizna lažnu državu, dok Priština mora da formira Zajednicu srpskih opština. Ipak, da će zapadni moćnici i dalje pritiskati Beograd da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost 'Kosova', potvrđuje Gabrijel Eskobar, specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan.

- Srpsko priznanje Kosova će se desiti i moraće da se desi nekada u nekoj kasnijoj fazi - poručuje Eskobar.

Sve veći pritisak

Možemo očekivati sve veći pritisak na Beograd, jer je intencija EU i SAD da se ostvari kosovsko članstvo u međunarodnim organizacijama

Stefan Surlić, docent na FPN

Kazna za neposlušne

Prema navodima 'Albanijan posta', međunarodna zajednica je spremna da Beogradu i Prištini u slučaju 'dogovora' ponudi 'finansijski paket', dok u suprotnom sledi 'težak štap za ometajuću stranu'!?!

Eskobar: Rok za tablice produžiti za deset meseci

Gabrijel Eskobar zatražio je od 'vlade' Aljbina Kurtija da se rok za preregistraciju tablica sa KM na 'RKS' produži za još deset meseci, jer je prethodno određeno da to bude 31. oktobar.

- Bilo bi dobro da odgovor Prištine na ovaj predlog bude pozitivan. Ovo nije samo zahtev SAD već cele Kvinte. A to je zato što smo mi zemlje koje najviše podržavaju Kosovo. Kosovo ima pravo da ovo sprovede, ali želimo da to uradimo na miran način koji ne podiže tenzije - rekao je Eskobar.

Informer

Gabrijel Eskobar

Na drugoj strani, portparol takozvane 'kosovske vlade' Perparim Krijeziju odgovara da neće ispuniti zahtev.

- Razumemo Eskobarovu zabrinutost i delimo je sa njim, jer su bezbednost i mir zajednički interes. Imamo obavezu vladavine prava, ustavnost, odluke vlasti, jedno drugo ne isključuje. Danas nije 31. oktobar. Imamo kampanju preregistracije nelegalnih tablica u legalne 'RKS' tablice i ponovo pozivamo građane Srbije na Kosovu da preregistruju svoja vozila - ističe Krijeziju.

Od početka kampanje preregistracije vozila na takozvane 'RKS' tablice svega 13 vozila u vlasništvu Srba je ispoštovalo zahtev Prištine.

'Prvi dogovor Kosova i Srbije mora da bude postignut do 24. februara naredne godine i u ovoj fazi Srbija ne treba da menja Ustav, dok Kosovo mora da formira Zajednicu srpskih opština, takođe bez menjanja svog ustava. ZSO neće biti nevladina organizacija, ali neće biti uspostavljen novi nivo vlasti.

Ako se postigne dogovor, postoje finansijski paketi. Ako se ne postigne, uslediće težak štap za ometajuću stranu. Hitnost dogovora je vezana za situaciju u Ukrajini. Čak i ako dve strane odbiju da postanu kooperativni partneri, međunarodna zajednica ima treći način da u drugačijem obliku postigne ono što trenutno traži kroz šatl diplomatiju', piše ovaj albanski portal.

Vučić: Primeniti potpisane sporazume

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je juče sa specijalnim izaslanikom SAD za Zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom, poručivši da je Beograd posvećen dijalogu sa Prištinom i da treba primeniti potpisane sporazume.

Informer

Aleksandar Vučić

- Srbija je posvećena procesu dijaloga i rešavanju otvorenih pitanja, s akcentom na potpunoj primeni do sada potpisanih sporazuma u Briselu i poštovanju međunarodnog prava - naglasio je Vučić.

Da je Zapad rešio da svim silama pritisne Beograd da prizna nezavisnost lažne države, direktno potvrđuje i Gabrijel Eskobar, specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan.

- Uvek smo podržavali priznanje Kosova kao nezavisne i suverene države. Srpsko priznanje Kosova će se desiti i moraće da se desi nekada u nekoj kasnijoj fazi. Ali za Kosovo je važno da započne stabilniji put ka integraciji u evroatlantske strukture, uključujući i priznanje od strane pet država članica EU koje ne priznaju Kosovo. Čuo sam svoje evropske kolege kako pričaju da je postizanje konačnog sporazuma pitanje nedelja, a ne godina. Uzimajući u obzir kontekst onoga što se dešava, svi moraju da preuzmu odgovornost za stvaranje stabilnosti, ne samo u Evropi već i u regionu - poručuje Eskobar, uz opasku da je uveren da će Priština formirati Zajednicu srpskih opština.

Moj ugao

PETAR PETKOVIĆ KANCELARIJA ZA KiM

Beograd je spreman za nastavak pregovora sa Prištinom. Međutim, insistiramo na sprovođenju postignutih dogovora, pre svega, dogovora o formiranju Zajednice srpskih opština.

Zapad ne odustaje

Stefan Surlić, docent na Fakultetu političkih nauka, ocenjuje da međunarodni akteri koji podržavaju kosovsku nezavisnost smatraju da Kosovo ima perspektivu članstva u EU i NATO, ali i u UN.

- Ipak, deluje nerealno da se dođe do finalnog sporazuma tako brzo. Vidimo mnogo otvorenih pitanja. Cilj medijatora jeste da dođu do političkog sporazuma koji bi se predstavio kao trajno otklanjanje bezbednosne dileme u regionu, posebno u kontekstu rata u Ukrajini. Zato verujem da će insistirati na nekoj vrsti šturog političkog sporazuma. Ukoliko do tog sporazuma i dođe, tek predstoje periodi prilagođavanja i dogovaranja Beograda i Prištine. Možemo očekivati sve veći pritisak na Beograd, jer je intencija vodećih zemalja EU, ali i SAD, da se ostvari kosovska nezavisnost, odnosno članstvo u međunarodnim organizacijama - upozorava Surlić.