02.05.2023.

07:41

Foto: Ministarstvo za Saobraćaj

Vesti

LUPIŠE I OSTADOŠE... Vesić odgovorio tajkunskom mediju Danas: Svi strani radnici zarađuju u Srbiji bolje nego u svojim zemljama, da nije tako ne bi dolazili

- Stručnjaci iz Danasa objasniše nam kako strani radnici ne dolaze u Srbiju da zarade platu već vole Srbiju pa dolaze samo da zamene domaće radnike!? Što bi naš narod rekao - lupiše i ostadoše… Da razjasnimo to odmah. Svi strani radnici zarađuju u Srbiji bolje nego u svojim zemljama. Da nije tako ne bi dolazili. Recimo vozači autobusa u GSP u svojoj zemlji, bivšoj sovjetskoj republici, imaju platu oko 150 evra. Kod nas je ta plata bar pet puta veća. To je istina koliko god da je Danasu teško da to prizna. Kako da kažu svojim čitaocima da postoje zemlje u kojima se gore živi nego u Srbiji kada oni tvrde da je naša zemlja najgore mesto za život - napisao je Vesić i dodao:

- Dame i gospodo, svaka razvijena zemlja na svetu, a Srbija jeste najrazvijenija u ovom delu Evrope, počiva na stranim radnicima. Samo u građevinarstvu plate su za poslednjih 10 godina porasle za 86.6 odsto. Prosečna neto zarada u građevinarstvu u 2013. godini iznosila je 43.932 dinara, dok je prosečna plata u ovom sektoru u januaru i februaru ove godine iznosila 82.062 dinara. 

Kako je Vesić objasnio, u istom periodu, sektor građevinarstva, gde imamo najveći priliv stranih radnika, ostvario je rast viši od 100 odsto. 

- Učešće građevinarstva u bruto društvenom proizvodu Srbije u 2022. godini iznosio je 6.4 odsto. Poređenja radi, na kraju 2013. godine, doprinos građevinarstva srpskom BDP-u iznosio je tri odsto. Godišnja vrednost građevinskih radova 2013. godine u Srbiji je iznosila 1.6 milijardi evra a prošle godine 4.4 milijardi evra. Više se gradi pa nam valjda treba koji radnik više!?

Logično je da ovakav rast građevinskog sektora zahteva veći broj radnika, kako kaže ministar, ali i da diktira više plate u ovom sektoru, što potpuno obesmišljava tezu "stručnjaka" iz Danasa da radnici napuštaju Srbiju zbog malih plata. 

- Migracije ljudi i radne snage, kao i odliv mozgova, potpuno su normalna stvar u svetu i sa istom pojavom se suočavaju mnoge bogate zemlje Evrope. Srbija se ubrzano razvija i postaje tržište gde dolaze radnici iz raznih zemalja jer u našoj zemlji prepoznaju priliku da zarade više nego u svojim državama i obezbede viši standard za svoje porodice. To je činjenica kojom treba da se ponosimo i dokaz da Srbija postaje bogato i uređeno evropsko društvo - napisao je Vesić i dodao:

- Na kraju, pre 21 godinu, 2002. godine, tadašnji premijer Đinđić rekao mi je da će Srbija za desetak godina da uvozi radnu snagu. Priznajem da nisam tada razumeo da je to moguće, ali petnaestak godina kasnije shvatam da je bio u pravu.