02.06.2023.

15:06

Foto: printscreen

Vesti

Sednica Radne grupe za podršku mentalnom zdravlju i sigurnosti mladih održana uz prisustvo stručnjaka iz Norveške

Radnom grupom predsedavala je premijerka Ana Brnabić, koja je na samom startu ponovila da u ovoj radnoj grupi stručnjaci vode glavnu reč, a Vlada Srbije samo podržava i implementira njihove odluke.
 
Današnjoj sednici radne grupe prisustvovala je i delegacija iz Kraljevine Norveške, koja od juče boravi u Srbiji. Norveška je prepoznata kao zemlja čiji bi stručnjaci mogli biti od izuzetne pomoći domaćim ekspertima, imajući u vidu njihovo iskustvo u suočavanju sa posledicama masakra koji se dogodio na ostrvu Utoja, u blizini Osla 2011. godine.
 
Brnabić se zahvalila norveškim stručnjacima na spremnosti da pomognu, i istakla još jednom veliku zahvalnost našim stručnjacima, koji su na sebe preuzeli ogroman teret, još od samog početka maja i tragedija u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar i selima Dubona i Malo Orašje.
 
Brnabić je istakla i zadovoljstvo što se delovanju radne grupe priključio i Filozofski fakultet, koji će zajedno sa članovima izraditi predlog organizacije aktivnosti učenja.
 
Milica Milovančević Pejčić, potpredsednica radne grupe i direktorka Instituta za mentalno zdravlje, zahvalila se svim članovima radne grupe na intenzivnom radu do sada i rekla da je primetna izuzetna energija i spremnost za pronalaženjem rešenja. Napomenula je da neretko stavovi lekara nisu isti, ali da razgovaraju o svemu i zajednički donose svaku odluku, na šta su izuzetno ponosni.
 
Milovančević Pejčić je upoznala goste iz Norveške da je do sada pokrenuta inicijativa krizne psihosocijalne podrške zajednici, što podrazumeva pomoć preživelima i njihovim porodicama. Usluge psihosocijalne podrške deci, nastavnicima i roditeljima na teritoriji Beograda i Smedereva sprovode se ukupno u 13  osnovnih škola, a u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar na dnevnom nivou angažovano je 4 stručnjaka. Istakla je da su u Kulturnoj ustanovi Dadov, u dve smene uvek prisutna po dva pomagača i naglasila da će u Dadovu pomoć biti pružana svim građanima do 1. septembra.
 
Ona je takođe rekla da baza pomagača trenutno broji 57 članova. Formiran je supervizijski tim od najiskusnijih eksperata koje Srbija ima i oni rade sa pomgačima. Dodatno, postoji i nezavisni tim supervizora i dvoje stručnjaka koji kontrolišu supervizore, jer su lekari zaključili da je zbog osetljivosti teme, izuzetno važno da imaju trostruki nivo kontrole. Vlada Srbije opredelila je sredstva i svi stručnjaci će biti plaćeni za svoj predani rad.