02.08.2023.

06:40

Foto: printscreen

Vesti

Skandal! Ustaše kradu kamen sa srpske crkve u Cetini: Hrvati divljaju uoči godišnjice zločinačke akcije "Oluja"

Uoči 28. godišnjice hrvatske zločinačke akcije 'Oluja', tokom koje je prognano više od 250.000 Srba, a više od 3.000 ubijeno i nestalo, ustaše više ne prezaju ni od čega. Sa srpskih grobova odnose nadgrobne ploče, dok sa pravoslavnog hrama sagrađenog 1391. godine otkidaju kamene blokove.

Kako saznajemo, nepoznati pojedinci noću odnose deo po deo sa crkve i spomenika kako bi sakrili tragove srpstva na prostoru Dalmacije.

Nije iznenađenje

Kako naš izvor otkriva, ekstremni Hrvati ruše nadgrobne ploče, delove sa crkve i nose ih što dalje kako bi s vremenom celu crkvu sravnili sa zemljom.

- Srbi se na groblju kod Crkve Vaznesenja Gospodnjeg vekovima sahranjuju. Međutim, Hrvati tvrde da je to njihovo groblje i pokušali su na sve načine da to i 'dokažu'. Ovaj hram je okrenut ka istoku, a oko njega su svuda pravoslavni grobovi. Pošto nisu uspeli u nameri da crkvu proglase za svoju, sada se noću prikradaju, lome i nose kamenice, nadgrobne ploče, delove sa crkve i groblja oko nje. Oni ne prezaju ni od čega, samo da prikažu da tu ne postoji ništa srpsko - objašnjava naš izvor, koji se juče vratio sa Cetine.

Zabranili da se Srbi sahranjuju na srpskom groblju!

Katolička crkva, uz veliku podršku hrvatske države, donela je i mere po kojima je zabranjeno sahranjivanje na groblju Crkve Vaznesenja Gospodnjeg, na kome se već vekovima i ne sahranjuje niko drugi osim Srba.

- Zabranu sahranjivanja hrvatske vlasti pravdaju nekim izmišljenim 'bezbednosnim razlozima', sve sa ciljem da stanovnici ne mogu da koriste svoje groblje - objašnjava naš izvor.

Prema njegovim rečima, srpske kuće u okolini su napuštene, sela pusta, sve je zaraslo u travu i korov.

- Hrvati su krali i po srpskim napuštenim kućama, pa i iz onih kuća koje vlasnici obilaze tokom leta. Otkidali su prozore, nosili čak i utičnice. Toliko daleko ide njihova mržnja - svedoči naš izvor.

Komentarišući naša saznanja, hrvatski istoričar Goran Šarić kaže da to nije iznenađujuće jer se od njih očekuje ovakvo varvarsko ponašanje.

- Nije to juče počelo. Otimanje te crkve i skrnavljenje srpskog groblja traje već jako dugo. Setimo se samo katoličkih sveštenika koji su tamo kopali da bi dokazali nedokazivo: kako je usred srpskog pravoslavnog groblja nikla katolička crkva. Iznenadio bih se da čuvaju to groblje i srpske spomenike u Dalmaciji - naglašava Šarić.

Zločin iz mržnje

I Miodrag Linta iz Saveza Srba iz regiona ocenjuje da je ovo jasna poruka Hrvata da treba da se isele svi Srbi koji su ostali u Hrvatskoj.

- U pitanju je jedan od brojnih primera konstantnog širenja mržnje koji imaju za cilj da unesu dodatni strah, uznemirenost i nemir kod preostalih Srba u Dalmaciji i šire. Ovim im se šalje jasna poruka da se isele sa svojih vekovnih ognjišta. Pozivam predstavnike međunarodne zajednice u Hrvatskoj da osude navedeni zločin iz mržnje - zaključuje Linta.

Informer

Miodrag Linta

Činjenice o Crkvi Vaznesenja Gospodnjeg

* Najstarija crkva u Hrvatskoj i jedna od najstarijih u ovom delu Evrope
* Posle boja na Kosovu, uspešnog odbijanja turskih napada i širenja srpske države u severnoj Dalmaciji, u znak zahvalnosti Bogu, kralj Srba Stefan Tvrtko I Kotromanić izdaje kraljevsku gramatu u Sutjesci 1389. godine, kojom potvrđuje gradnju crkve
* Crkva je sagrađena 1391. godine
* Prodorom Turaka 1492. godine hram je znatno oštećen, a Srbi, stanovnici Cetine, dosta su stradali
* Srbi su na crkvene ruševine i dalje gledali kao na sveto mesto
* Nedaleko od ruševina ove crkve, na samom izvoru Cetine, 1937. godine podignut je istoimeni hram, a ktitor novoizgrađene crkve bio je Marko Četnik, beogradski trgovac rodom iz Cetine
* Marko je zajedno sa suprugom Jelenom sahranjen u unutrašnjosti crkve, koja je za vreme poslednjeg rata spaljena iznutra, ceo ikonostas je izgoreo, a sa zvonika je skinuto veliko zvono

Savo Štrbac, "Veritas"

Hrvati svojataju ovaj hram, a da bi im to i uspelo, moraju uništiti svaki trag koji upućuje na činjenicu da je to zapravo svetinja pravoslavnih Srba.

Aleksandar Raković, istoričar

Sasvim uobičajeno. Nasilje nas srpskom baštinom u Hrvatskoj, Slavoniji i Dalmaciji traje vekovima i nastaviće se.