Autor: Informer.rs

03.08.2023.

22:50

Foto: Tanjug/AP/Pixabay

Vesti

Korak ka totalnom ratu! Kineski sajber napad na vojsku SAD: Britanci objavili šok članak, sledeći korak može biti fatalan!

To bi u svakom slučaju bilo u skladu sa strategijom Pekinga, opisanom u Sun Tzuovom "Umeću ratovanja", a to je dobiti rat i pre nego što je počeo.

U suvremenom digitalnom kontekstu to podrazumeva preventivne kibernetičke napade ne samo na neprijateljske vojne snage, već i na stubove socijalne i ekonomske sigurnosti, uključujući komunikacije, transport, energiju, vodu i zdravstvene ustanove.

Cilj je oštetiti protivnike toliko da se nikada ne bi niti mogli uključiti u borbu, ili bi mogli tek nakratko pre nego što zapadnu u nered i katastrofu kod kuće.

Informer

Kako bi to postigla, Kina prvo mora doći do podataka o ciljevima koje želi da napadne, a zatim osmisliti sajber napade koji će zaobići preventivne mere i stvoriti iznenadnu, nepopravljivu štetu. SAD sada očajnički traži zlonamerne softvere otkrivene unutar energetskih i komunikacijskih sistema koji snabdevaju njihovu vojsku.

Alati za preventivni prvi napad na Zapad možda su već pripremljeni.

Američke obaveštajne službe su, čini se, postale svesne pretnji po nacionalnu sigurnost u februaru, otprilike u isto vreme kad se dogodio incident sa špijunskim balonom. 

Prema Majkrosoftu, kineski hakeri još od maju tajno pristupaju podacima State Departmenta i Trgovinske komore, a među metama su i razni drugi zapadno evropski subjekti.

Ovakav razvoj događaja deo je dobro pozntog obrasca. Ministarstvo spoljnih poslova Ujedinjenog Kraljevstva i Nacionalni centar za kibernetičku bezbednost okrivili su kinesko Ministarstvo državne bezbednosti za napad 2021. godine, kojim je kompromitiran Microsoftov server za deljenje.

Pripadnici britanskih i američkih sigurnosnih službi su godinu dana kasnije zajedno objavili da Kina "predstavlja najveću dugoročnu pretnju nacionalnoj sigurnosti". 

Istovremeno, NATO je na summitu 2022. objavio da "zlonamerne hibridne i sajber operacije Kine,  njena agresivna retorika i dezinformacije ciljaju saveznike i štete sigurnosti saveza".

Američka vojska pokušava otkriti koliko je zaista kinesko sajber ratovanje ugrozilo američku odbranu.

Informer

S druge strane, Velika Britanija u tome zaostaje.

Uprkos tome što obaveštajna i bezbednosna zajednica na to već godinama upozorava, Ujedinjeno Kraljevstvo još nije odgovorilo na adekvatan način.

Koliko god to onima koji su se okoristili lažnom "zlatnom erom" tokom koje je Peking kupio svoj put u establišment Ujedinjenog Kraljevstva, Komunistička partija Kine je tada, baš kao i sada, vodila nemilosrdni hibridni rat protiv Zapada i njegovih saveznika i partnera.

Sramotno je da je Peking primljen u zapadni nuklearni sektor i duboko ukorenjen u štošta drugo. Za pretpostaviti je da izvlače ogromne količine britanskih podataka, šifriranih i nešifriranih.

Veruje se da ono što sada ne mogu dešifrirati, čuvaju za dan kada će te šifre moći razbiti kvantne tehnologije koje su sada još u razvoju.

Pre nego bude prekasno, ne samo Amerika nego i svi njeni zapadni saveznici i partneri moraju shvatiti da se Komunistička partija Kine neprijatelj jer ona to i jeste.

Hoće li biti potrebni katastrofalni sajber napadi na zapadnu civilnu kritičnu infrastrukturu i da zapadne vojske padnu na kolena i pre ispaljenog metka kako bi se političari na Zapadu probudili?