01.02.2024.

19:47

Foto: beta/shutterstock

Vesti

SAD se protive planu tzv. Kosova da nastavi sa suspenzijom srpskog dinara! Pozivaju tzv. vladu Kosova da odmah odloži primenu uredbe

- Ponovo pozivamo da se sprovođenje ove odluke odmah odloži dok se ne uspostave zadovoljavajuće procedure u skladu sa evropskim standardima i dok stanovništvo ne bude dovoljno edukovano o tome kako će se tranzicija odvijati, naglasio je portparol u snažnoj poruci.

Tzv. kosovski premijer Aljbin Kurti koji je ranije rekao da se o ovom pitanju za njega „ne može pregovarati“.

Portparol je kritikovao odluku tzv. kosovske vlade, navodeći da je objavljena „bez adekvatne pripreme ili konsultacija“ sa Sjedinjenim Državama i EU.

Portparol je otkrio da je američka vlada zatražila od tzv. kosovskih vlasti da objasne koji „neposredan problem treba da reši ova uredba” i da li je potrebna hitnost.

- Nismo čuli adekvatan odgovor, rekao je portparol za Pavlović Todai.

Skrećući pažnju na negativan uticaj odluke tzv. Vlade Kosova da ograniči srpski dinar i druge važne strane valute na srpsko stanovništvo i druge etničke grupe na tzv. Kosovu, portparol je naveo:

- Mnogi građani tzv. Kosova sada ne znaju kako će plaćati svoje račune ili primati njihove penzije. Ova akcija je takođe u suprotnosti sa posvećenošću tzv. Kosova da radi kroz Dijalog koji vodi EU na rešavanju pitanja koja utiču na dobrobit srpske manjinske zajednice, rekao je portparol. 

- Dobra uprava i dobro međunarodno partnerstvo zahtevaju odvajanje vremena za procenu posledica, saslušanje perspektiva i konsultacije sa drugima o izvodljivom rešenju. Posledica ovog i sličnih jednostranih akcija ograničava mogućnosti Sjedinjenih Država kao zagovornika tzv. Kosova u međunarodnoj areni, zaključio je portparol Stejt departmenta.

Ranije ove nedelje, The Pavlović Todai je dobio diplomatski memorandum Kancelarije za Kosovo i Metohiju u kome se detaljno opisuju dalekosežne posledice suspenzije srpskog dinara na srpsko stanovništvo na KiM.

U dopisu se naglašava nesigurna situacija u kojoj se suočavaju vitalne institucije kao što su škole, vrtići i bolnice. Ove institucije bi bile nesposobne da izmire svoje finansijske obaveze, uključujući isplatu plata, nabavku osnovnih stvari i operativne troškove.

Zabrinutost u vezi sa jednostranim akcijama kosovskog premijera progresivno dobija dvostranačku podršku među američkim liderima.

Bivši specijalni izaslanik predsednika Ričard Grenel izrazio je zabrinutost u izjavi za The Pavlovic Todai u vezi sa „nepravilnim ponašanjem” tzv. kosovskog premijera, upozoravajući da njegovo odbijanje da sarađuje sa međunarodnom zajednicom „ugrožava američke živote” vojnika raspoređenih u misijama na tzv. Kosovo.

Zvaničnik NATO-a potvrdio je Pavloviću danas da u KFOR-u ima 4.487 vojnika koji pripadaju 27 nacija. Prema podacima o rasporedu, na tzv. Kosovu se nalaze 593 američka vojnika.