14.02.2024.

15:55

Foto: Ata images/Informer

Vesti

Suštinski problem je što RTS i dalje troši ogroman novac na izvršne produkcije! Klanšček o novim sumnjivim poslovima Javnog servisa

Klanšček je ekskluzivno za Informer odmah prokomentarisao tekst koji je pisala pištaljka o novim sumnjivim poslovima rukovodstva Javnog servisa i o tome što se troši 6 milijardi dinara i to bez tendera.

Ovaj tekst portala "Pištaljka" je malo senzacionalistički, jer Zakon o javnim nabavkama, odnosno Član 14, dozvoljava da se programski sadržaj za produkciju i koprodukciju za audio-vizuelne medije kupuje bez tendera. U tom smislu zakon nije prekršen, ali se postavlja pitanje legitimiteta. Suštinsko pitanje je ono isto pitanje koje sam ja postavljao i pre dve godine, zašto RTS ima toliko izvršnih produkcija? Postavlja se pitanje i zašto najgledaniji kviz "Slagalica", koju proizvodi RTS, košta 600 evra, a mi plaćamo recimo neki "Stigni me ako znaš" 25.000 evra po epizodi. Tu su još i "Ja volim Srbiju" i "Potera". Recimo za RTS -ovu "Šarenicu" je za ovu godinu predviđeno 210.000 evra za celu godinu, za 105 epizoda. To je zapravo problem. Postavlja se takođe suštinsko pitanje zašto mi i dalje radimo serije koje koštaju po 200, 250 hiljada evra po epizodi? Sada se promenila glavna i odgovorna urednica, nije više Olivera Kovačević, sada je Sandra Perović, ali sve je ostalo isto i emisije su potpuno iste. I dalje su prisutne sve te izvršne produkcije "Filming", "Emoušn", "Frut vrks", "Montevideo", "Serbika medija", "Adrenalin" itd. To je suština problema - poručio je Klanšček.

Podsećamo, prema pisanju portala "Pištaljka" pretplata građana čini čak oko 70 odsto ukupnih planiranih prihoda Radio-televizije Srbije, koji za ovu godinu iznose 15,99 milijardi dinara, ali uprkos tome od javnosti se krije na šta rukovodstvo javnog medijskog servisa troši bar polovinu tog novca, kome taj novac ide, na osnovu kojih kriterijuma i zašto. 

Ono što pokazuju finansijski planovi RTS-a za 2024. godinu jeste da čelnici RTS-a planiraju da utroše više od šest milijardi dinara na netransparentne nabavke i angažovanje firmi bez tendera. 

Od nešto više od šest milijardi dinara koje menadžment RTS-a ove godine izdvaja za nabavke izuzete od Zakona o javnim nabavkama, prema pisanju "Pištaljke", bar 3,5 milijardi dinara namenjeno je privatnim produkcijama i kupovini licenci. Pored toga što javnost nema uvid u način i kriterijume za izbor ovih produkcija, rukovodstvo javnog servisa krije i vrednost ugovora koje potpisuje sa njima.