21.03.2024.

09:46

Foto: Tanjug

Vesti

Predsednik u Briselu - Prvi samit o nuklearnoj energiji! Vučić: Bez nuklearne energije nećemo biti u stanju da preživimo

10.45 Vučić se obratio na Samitu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se iz Brisela gde učestvuje na prvom globalnom Samitu o nuklearnoj energiji.

Informer

 

- Prvi problem je da u Srbiji nemamo potrebno znanje o korišćenju nuklearne energije. Druga stvar je kako ćemo finansirati ove projekte jer je to oko 8 milijardi evra. Moramo dobiti neku vrstu podrške od vodećih država iz EU - rekao je Vučić.

A šta je još rekao predsednik Srbije, pogledajte klikom OVDE

Informer

10.20 - Vučić se oglasio na Instagramu

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić na prvom globalnom Samitu o nuklearnoj energiji.

- Odlična prilika da sa evropskim liderima razgovaram o strateškim ciljevima EU u pogledu energetske kohezije u Evropi, dugoročnim perspektivama energetske održivosti i razvojnim planovima za postizanje energetske efikasnosti i bezbednosti. Kao odgovoran partner, Srbija je spremna da sistemski pristupi ovim pitanjima i da svoj doprinos energetskoj tranziciji u cilju postizanja trajne energetske održivosti. 

09.48 - Susret sa Ursulom

Predsednik Vučić se pre samog početka samita susreo sa predsednicom Evrospke komisije Ursulom fon der Lajen

Informer

09.40 - Izjava predsednika Vučića pre početka samita

Predsednik Vučić obratio se medijima pre samog početka samita.

- Važno je da razumemo u kolikom smo zaostatku i kakve smo pogrešne odluke donosili pre 30,40 godina. Značaj koji se pridaje ovom samitu, nama ukazuje koliko će nam struja nedostajati u budućnosti. Bez nuklearne energije nećemo biti u stanju da preživimo.

- Dolazak veštačke inteligencije i električnih automobila, naša sve veća lenjost po pitanju iskopavanja uglja, neophodnost da se odričemo fosilnih goriva, nuklearna energija, zelena energija i sve drugo nas stavlja u poziciju da ćemo morati da menjamo naše zakonske norme, ali i naše navike i da ćemo morati da dovodimo naše ljude iz inostranstva jer nemamo dovoljan broj stručnih ljudi i da ćemo morati da obezbedimo značajna finansijska sredstva da bismo sve to mogli da napravimo. Biće zanimljivo - izjavio je predsednik.

Prvi put na takvom samitu okupiće se delegacije iz 30 zemalja, predstavnici industrije, šefovi istraživačkih centara, stručnjaci, kao i predstavnici civilnog društva.

Informer

 

8.40 - Dolazak gostiju

Prvi put na takvom samitu okupiće se delegacije iz 30 zemalja, predstavnici industrije, šefovi istraživačkih centara, stručnjaci, kao i predstavnici civilnog društva.

Svetski lideri će se okupiti u Briselu kako bi istakli ulogu nuklearne energije u smanjenju upotrebe fosilnih goriva, jačanju energetske sigurnosti i podsticanju ekonomskog razvoja.

Predsednik Vučić je ranije izjavio da će u okviru samita biti održani značajni sastanci.

"Imamo taj samit za nuklearnu energiju, biće mnogo evropskih i svetskih lidera, svi evropski zvaničnici, tako da će to biti prilika za dodatne značajne sastanke za sve nas", rekao je predsednik Vučić.

Samitom će kopredsedavati generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju Rafael Mariano Grosi i predsednik Vlade Kraljevine Belgije Aleksandar de Kro.

"Samit o nuklearnoj energiji biće prilika za sve lidere koji učestvuju da podele svoje stavove o ulozi koju nuklearna tehnologija mora da igra i koju će igrati u narednim godinama, u ispunjavanju ciljeva dekarbonizacije koje smo zajednički postavili", rekao je uoči samita premijer Belgije Aleksandar de Kro.

Očekuje se da se na kraju samita usvoji i Deklaracija o nuklearnoj energiji, a predviđeno je i da se održe i četiri panel diskusije na kojima će se razgovarati kako inovacije dodatno povećavaju konkurentnost, upotrebljivost i održivost nuklearne energije, o uspostavljanju ravnopravnih uslova za finansiranje nuklearne energije, kao i o napretku u nuklearnoj tehnologiji za proizvodnju energije.

Samit dolazi nakon istorijskog uključivanja nuklearne energije u Globalnu analizu dogovorenu na konferenciji UN-a o klimatskim promenama (COP28) u Dubaiju u decembru prošle godine, koja je pozvala na ubrzanje njenog korišćenja zajedno sa drugim izvorima energije sa niskim sadržajem ugljenika.

To će šefovima država i vlada zemalja učesnica pružiti priliku da podele svoju viziju o ključnoj ulozi nuklearne energije u dostizanju "neto nule" kada je reč o emisijama CO2 i promovisanju održivog razvoja, uključujući nacionalne planove za potpuno iskorišćavanje njenog potencijala.