22.05.2024.

13:13

Foto: Informer

Vesti

Đurić poslao jasnu poruku za "Politiko": Rezolucija UN o Srebrenici će izazvati dalju podelu na Balkanu!

- Očekuje se da će Generalna skupština Ujedinjenih nacija 23. maja razmotriti nacrt rezolucije o proglašenju Međunarodnog dana sećanja na žrtve masakra u Srebrenici 1995. Ali dok predlagači ove rezolucije tvrde da je ovo važan korak u put postkonfliktnog pomirenja, avaj, verovatnije je da će sejati dalje podele na Balkanu. Niko ne može poreći da su se strašni ratni zločini dogodili tokom balkanskih ratova. Samo politički ekstremisti odbacuju stav da su u Srebrenici počinjeni neopisivi zločini. I samo najbezumniji ljudi nisu voljni da priznaju i odaju počast tim žrtvama. 


Međutim, kako je predloženo U.N. Rezolucija je usko fokusirana i sačinjena je bez konsultacija sa svim regionalnim zajednicama i stranama u balkanskim ratovima, verovatno će se pokazati velikim podelama unutar Bosne i širom regiona. Dok su se zapadni izveštaji i politički lideri prvenstveno fokusirali na žrtve bošnjačkih muslimana tokom balkanskih ratova, tragična realnost je da su sve etničke i verske grupe pretrpele masovne ratne zločine. Na nedavnom skupu U.N. Saveta bezbednosti, u sali su bili pojedinci koji su kao mala deca trpeli torturu ili ostali siročad usled masovnog ubijanja srpskih civila. Bili su uz mene dok sam tvrdio da predložena rezolucija ignoriše njihov bol, stvarajući hijerarhiju patnje među nevinim žrtvama.

Republika Srbija je kontinuirano i dosledno osuđivala sve zločine ovog tragičnog sukoba, a posebno masakr u Srebrenici, koji je bio užasan po svojim razmerama i surovosti. Narodna skupština Republike Srbije usvojila je 2010. godine Deklaraciju o osudi zločina počinjenih u Srebrenici. Republika Srbija takođe nedvosmisleno i najoštrije osuđuje negiranje svih ratnih zločina počinjenih u Bosni tokom tragičnog građanskog rata. A visoki republički zvaničnici, uključujući dva predsednika, odali su poštu žrtvama u Memorijalnom centru Srebrenica u Potočarima i učestvovali na komemoracijama u UN. u Nju Jorku. Ali bilo koji U.N. Rezolucija o stradanjima u balkanskim ratovima treba da poštuje više od 100.000 žrtava sukoba. Ove žrtve zaslužuju jednaku pravdu, tretman i sećanje, kao i poštovanje međunarodne zajednice bez obzira na njihovu nacionalnost, rasu ili veru. Nažalost, nacrt rezolucije nastoji da spomena i izdvoji jednu grupu - podvukao je Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, u svom autorskom tekstu.

Informer

EPA