22.10.2015.

08:42

Foto:

Vesti

EVO KAKO NAS TRUJU! Viršle pune aditiva i vode, a meso samo u tragovima!

Svaka viršla sadrži u sebi najmanje deset aditiva, sakrivenih iza onih svima dobro poznatih E brojeva, za koje, međutim, obični potrošači apsolutno ne znaju šta predstavljaju i šta se iza njih krije.
Zaštitnik potrošača pomaže vam da rastumačite oznake ispisane na deklaracijama svih viršli na našem tržištu (E452, E407, E412, E415, E466, E262, E315, E621, E120, E250...)

Dva načina prevare

Dr Stevan Blagojević, tehnički rukovodilac laboratorije Instituta za opštu i fizičku hemiju, za Zaštitnik potrošača objašnjava da u ovoj vrsti proizvoda nije problem u samim aditivima već koliko ih ima i kako su korišćeni.

1.500
aditiva ispitala je od 1956. specijalizovana organizacija pri UN

- Postoje dva scenarija za problematične proizvode, prvi je da neodgovorni proizvođač zbog cene, koja je znatno niža, koristi aditive koji su isključeni sa liste. Dakle, radi se o zakonskom prekršaju. Drugi scenario, koji je realniji, jeste da se, recimo, želi smanjenje udela mesa u viršlama na račun vode, i zato je potrebno više emulgatora i stabilizatora da bi viršla i dalje bila čvrsta. Ili, ako je meso tamno od stajanja, dodaje se više boje i u tim svim kombinacijama koje su krajnje neprofesionalne može se ući u zonu kada neki aditiv ima veću koncentraciju od dozvoljene - navodi dr Blagojević.

Kako kaže naš sagovornik, imajući sve prethodno u vidu, najvažniji su kontrola i sistem kvaliteta u samoj proizvodnji i odgovornost proizvođača, kao i u svakom drugom poslu.
On, međutim, konstatuje da se prehrambena industrija danas teško može zamisliti bez aditiva.
- To jesu strane supstance, koje se prirodno uglavnom ne nalaze u namirnicama, i zbog toga je ustanovljena internacionalna procedura za određivanje njihove zdravstvene bezbednosti. Nije moguće dokazati apsolutnu neškodljivost aditiva, već se pre može govoriti o stepenu njihove škodljivosti, koji zavisi od načina i količine upotrebe - objašnjava Blagojević.

Shutterstock

22 kategorije

Postoje 22 kategorije, funkcionalne grupe aditiva (konzervansi, stabilizatori, boje, emulgatori, zaslađivači, zgušnjivači, antioksidansi...) u zavisnosti od tehnološke funkcije koju imaju u namirnicama. Na pozitivnoj listi se nalazi 314 supstanci ili grupa supstanci, što znači 314 E brojeva.
Aditivi koji se koriste u EU imaju prefiks E ispred internacionalno ustanovljenog broja. Proizvođač mora da označi kategoriju i E broj ili naziv aditiva (na primer: konzervans natrijum-benzoat ili konzervans E211). Za svaki aditiv određuje se dnevno prihvatljiva količina unosa.

Sastav viršli

Osnovni sastojci: Svinjsko meso, masno tkivo, voda, vezivno tkivo, kuhinjska so, biljna vlakna, ekstrakti začina
Aditivi (pošto se smeša sastoji od vode i mesa/masnog tkiva, za stabilizaciju je potreban emulgator, praktično on služi da masa bude homogena):
E450, E452
Emulgujuća so. Uloga ovih aditiva je upravo u stabilizaciji smeše voda/masna faza.
E417, E412, E415, E466
Kao što i sama reč kaže zgušnjivač služi da napravi gušćom masu viršle. E417 je tara guma, E412 je guar guma, E415 ksantan guma i E466 modifikovana celuloza.
E262, E315    
Antioksidansi služe da spreče oksidaciju i da održe oksidacionu stabilnost emulzije. E262 je kalijum-hidrogen-diacetat, E315 je eritrobinska kiselina, dok su E300 poznati vitamin C, E325 je Na laktat, E316 Na eritrobinat i E330 poznata limunska kiselina.
E621
Pojačivač arome. Ima ulogu da se formira jači senzorni osećaj ukusa na jeziku
E250
Natrijum-nitrit, poznati konzervans za proizvode od mesa
E120
Karmininska kiselina koja daje dodatnu boju proizvodu
Postoji li viršla bez aditiva?
Sigurno da ne, čvrsta emulzija se ne može dobiti bez emulgatora i zgušnjivača, a i meso se mora zaštititi od mikrobiološkog propadanja konzervansom. Sigurno da postoje kvalitetniji proizvodi koji nemaju, recimo, dodatu boju i nemaju pojačivač ukusa, već se koristi jača smeša začina.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagovi: