20.04.2017.

11:47

Foto:

Vesti

DA LI UOPŠTE ZNATE ČIME PERETE KOSU?! Šamponi puni ŠTETNIH SASTOJAKA!

Ako je nešto penušavo i etiketirano poznatom markom, uopšte ne znači da je dobro i kvalitetno
Dr Gorana Isailović, dermatolog

Šamponi za kosu su puni problematičnih sastojaka, pokazalo je istraživanje Francuske organizacije potrošača (UFC - Que Choisir). Sa tvrdnjama ove ugledne organizacije, koja je članica Međunarodne organizacije potrošača za istraživanje i testiranje, slažu se i stručni sagovornici Zaštitnika potrošača, koji upozoravaju da su najštetniji oni šamponi koji najviše pene. Supstance koje sadrže, poput natrijum lauril sulfata, propilparabena, amonijum lauril sulfata, mogu da izazovu ozbiljne probleme sa kožom glave i alergije. Istina, proizvođači korišćenjem ovih supstanci ne krše zakone, ali ne haju mnogo ni za zdravlje svojih kupaca.

Dermatolog dr Gorana Isailović ističe da potrošači treba da izbegavaju sve šampone koji mnogo pene, jer što su više sapunjavi, imaju veću koncentraciju gore pomenutih neželjenih sastojaka.

- Šamponi koji u sebi sadrže alergene i ove hemijske supstance koje stvaraju veliku penu ne preporučuju se za svakodnevnu upotrebu. Ako je nešto penušavo i etiketirano poznatom markom, uopšte ne znači da je dobro i kvalitetno. Šamponi za kosu koji su pomešani sa natrijum lauril sulfatom ili, na primer, propilparabenom mogu da izazovu alergije, iritaciju kože, a posebno da ugroze one koji imaju osetljivu kožu glave ili perut - objašnjava doktorka Isailović.

Ona savetuje da su pravi izbori prirodni preparati i kozmetika, jer su sigurni i zdraviji.

- Svojim pacijentima preporučujem isključivo kvalitetne preparate sa oznakom da su prirodni i da nemaju "problematičnih" ili štetnih hemijskih jedinjenja. Zdravlje nema cenu, a koža, nokti i kosa moraju da se neguju i čuvaju - dodaje naša sagovornica.

Shutterstock

Da šamponi koji su prepuni nedozvoljenih supstanci i pojačani aditivima i jakim mirisima mogu da imaju loš uticaj na našu kožu i kosu, upozorava i specijalista opšte prakse dr Nevenka Dimitrijević.

Kada svakodnevno prete kosu takvim preparatima, svrab, iritacija i oštećenje kože, slab koren dlake, čak i kraste na glavi su neizbežni
Nevenka Dimitrijević, lekar

- Veoma je važno istaći da svi ti šamponi koji se uvoze u Srbiju nemaju isti kvalitet kao i u zemlji porekla. Zato su prepuni hemijskih supstanci, boja, pojačivača mirisa... Svega onoga što narušava naše zdravlje. Kada svakodnevno prete kosu takvim preparatima, svrab, iritacija i oštećenje kože, slab koren dlake, čak i kraste na glavi su neizbežni - ističe dr Dimitrijević.

Ona dodaje i da je najbolje koristiti one kozmetičke proizvode namenjene deci ili sa potvrdnom deklaracijom da su 100 odsto prirodni.

Zoran Nikolić, potpredsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, kaže za Zaštitnik potrošača da se pre svega treba koncentrisati na količine neželjenih sastojaka koje se stavljaju u šampone.

- Čim se te supstance nalaze u šamponima, znači da su dozvoljene za upotrebu, ali je važno obratiti pažnju na to u kojim količinama ih ima u šamponima, ali i u ostalim proizvodima. Takođe, potrošačima bi bilo dobro objasniti i u kojim dozama i koliko puta nedeljno određene šampone mogu stavljati na glavu - kaže Nikolić i dodaje da dokazivanje štetnosti određenih sastojaka u proizvodima dosta košta.

- Da bi neko mogao da proveri i klinički ispita nivo neželjenih sastojaka u određenom proizvodu, potrebno je da uradi sveobuhvatne laboratorijske analize, a to mnogo košta. Zato se ne možemo oslanjati na to, ali je odgovornost na proizvođaču da potencijalne kupce obavesti o svemu, kako o načinu upotrebe tako i o neželjenim reakcijama na određene sastojke - objašnjava Nikolić.

SPISAK TESTIRANIH ŠAMPONA

Na spisku testiranih kozmetičkih proizvoda Francuske organizacije potrošača našli su se šamponi koji su dostupni i kupcima u Srbiji, a u kojima su identifikovani jedan ili više nepoželjnih sastojaka, kao što su iritanti, alergeni, endokrini disruptori...
- Toksične supstance nisu retke u zdravstvenim i kozmetičkim proizvodima, bilo da su to gelovi za tuširanje, paste za zube, šamponi, dezodoransi, losioni za telo ili proizvodi protiv bora - saopštili su iz francuske organizacije.
Sa njihove liste spornih proizvoda, mi smo u ovom broju izdvojili samo šampone koji su dostupni i u našim prodavnicama.
 

 

 

 

 


 

 

Tagovi: