19.07.2017.

13:16

Foto:

Vesti

UVALJUJU NAM POKVARENOG ŠARANA ZBOG NESTAŠICE! Budite oprezni prilikom kupovine rečne ribe!

Pristali su da mi zamene ribu tek kada su shvatili da sam odlučna u nameri da ih prijavim inspekciji
Ljiljana B.

Nestašica šarana  pretvorila je kupovinu ove ribe u veliki rizik. Redakciji Zaštitnika između ostalih javila se Ljiljana B. iz Mladenovca koja je, kako kaže, mogla da nehotice potruje goste na slavi jer su joj podmetnuli bajatog šarana, na ivici kvarljivosti.

- Već nedeljama smo tražili da kupimo svežeg šarana za slavu, ali nam je na većini mesta rečeno da ne mogu da nam obezbede ništa izuzev starih zaliha iz zamrzivača jer ga ove godine skoro uopšte nema u rekama. To nam nije odgovaralo, pa smo posle duge potrage u jednoj ribarnici našli, kao su nam rekli, svežu ribu, ali očišćenu. Kupili smo 30 kilograma i kada smo počeli da ga isečemo bilo nam je sumnjivo jer je meso bilo suviše mekano. Kroz neke komade su nam propadali prsti. Dovoljno imam iskustva da shvatim da je reč o ribi koja je već bila zamrzavana i da bi nakon još jednog stavljanja u zamrzivač do slave to značilo da ćemo gostima poslužiti pokvarenu ribu koju smo plaćali čak 580 dinara za kilogram - ispričala nam je naša čitateljka.

Kako da prepoznate svežu ribu

* Sveža riba ima svetlu kožu koja se preliva u duginim bojama, a na njoj je prisutna vodenasta, prozirna sluz. Što je pigmentacija na koži bleđa i bez sjaja to je riba starija. Pokvarenu ribu možete prepoznati i po mutnoj sluzi na koži. 
* Sveža riba ima izbačene oči i crnu blistavu zenicu. Stajanjem oči gube sjaj, a ukoliko naiđete na ribu s mlečnom bojom i zenicom sive boje sigurno je pokvarena. 
* Birajte one sa škrgama svetle boje bez sluzi, a izbegavajte one sa škrgama žućkaste boje i sluzi mlečne boje. Kiseli miris škrga sličan mirisu kupusa je razlog za brigu.
* Ukoliko riba nije očišćena njenu svežinu možete prepoznati i po stanju unutrašnjih organa. Crveni bubrezi i ostali unutrašnji organi prepoznatljiv su znak sveže ribe, a svaki gubitak crvene boje ili znak smeđe boje, razlog su za uzbunu. 
* Kod filetirane ribe važno je koncentrisati se na sam izgled mesa. Ukoliko je ono čvrsto i elastično, glatke površine, prozirne i sjajne boje pred vama je sveža riba. 
* Svaka promena na boji i elastičnosti mesa znak su starosti ribe, a onu mutne boje i mekanog mesa treba izbegavati.

Već ujutru je otišla do ribarnice i tražila da joj vrate novac, na šta su pristali tek kada su shvatili da je odlučna u nameri da ih prijavi inspekciji.

- Vratila sam im svu ribu, a oni su mi dali u zamenu šarana koji je na moje oči plivao u bazenu ribarnice. Da nisam bila uporna i imala iskustva u spremanju ovog mesa, ništa od toga ne bi bilo, a posledice bi bile sigurno katastrofalne.

Da je kupovina rečne ribe ove godine veliki rizik potvrdio nam je i ugostitelj Rade S. iz Aranđelovca koji nam, se požalio da mu se u više navrata kupljena riba bukvalno ukiselila i da se sa tako nečim nije susretao za 30 godina koliko drži restoran. 

- Kupim ribu, usolim je, i ona se preko noći bukvalno ukiseli i to u frižideru. Ovako nešto mi se ranije nikada nije dešavalo. Ko zna kakve zalihe nam prodaju i od kada stoji ta riba.

Iz udruženja sportskih ribolovaca "Linjak" iz Nove Pazove kažu za "Zaštitnik potrošača" da je nestašica šarana ove godine posledica slabog mresta, ali i zbog neadekvatne čuvarske službe,

- Šaran se ove godine nije dobro izmrestio kao što je to bilo prethodnih godina. Oni se uglavnom mreste krajem aprila, početkom maja, ali s obzirom da smo veoma brzo u tom periodu prešli bukvalno na letnje temperature riba se povukla duboko na dno i nije se dobro izmrestila - kažu iz ovog ribolovačkog društva i dodaju da i neadekvatno čuvanje mesta gde se šarani mreste doprinosi tome da ih je sve manje.

Shutterstock


 

 

 

 

   

Tagovi: