29.05.2019.

09:50

Foto:

Vesti

RUPE U VEKNI HLEBA, KATANAC NA PEKARE! Krenule ŽESTOKE PROVERE, inspektori NEMAJU MILOSTI!

Kada kupujete hleb, bilo da je beli, crni, integralni, sečeni, upakovani, ili na kilogram, dobro pazite, jer ono što piše na pakovanju i njegova cena ne znači da je to kvalitetan proizvod koji treba da bude u potrošačkoj korpi!

Ozbilje kazne

Propusti u pekarama i netačno deklarisanje hleba bili su glavni razlozi za rigorozne kazne
Ministarstvo poljoprivrede

Da stvar bude još gora, neprijatnost možete doživeti kada kupite i već upakovani i isečeni hleb, jer njegovi parčići mogu izgledati kao da ih je neko već jeo, pa vratio u pakovanje (pogledajte slike).

Na ovu nimalo prijatnu situaciju ukazala nam je čitateljka Sandra Bosić iz Beograda, koja je kupila pakovanje sečenog crnog hleba, ali kada ga je otvorila, bila je šokirana.

Informer

Unija pekara: Čitajte deklaracije!

Predsednik Unije pekara Srbije Zoran Pralica objašnjava da je tržište preplavljeno različitim vrstama pekarskih proizvoda koji su polubeli, tamni, crni, dijetalni, integralni i veliki broj potrošača često je zbunjen ili u zabludi šta je najbolji izbor.
- Recimo, integralni hleb u svojoj osnovi mora da sadrži žitarice ili jedne ili više vrsta, kao što su ječam, ovas, raž, uz minimalni dodatak i belog brašna, pa njihova prisutnost u hlebu mora biti veća od 50 odsto. Slično je i sa svim ostalim vrstama brašna i testa. A ono što je najbitnije je da sve to mora biti istaknuto na deklaraciji proizvoda da bi kupac znao šta kupuje i jede - objašnjava Pralica i napominje da sve ono što nema sastav niti originalno pakovanje, a tiče se ovih zdravijih proizvoda, potrošači ne bi trebalo da uzimaju.

- Pravili smo roštilj sa prijateljima i rešili smo da kupimo nekoliko pakovanja hleba, među njima je crni hleb, koji je malo skuplji jer je navodno i zdraviji. Ali to je očigledno mamac za nas lakoverne potrošače. Otvorila sam dva pakovanja i stavila na tanjir, međutim, kada sam otvorila i treće, bila sam šokirana. Iako je u regularnom roku trajanja, hleb je delovao kao da ga je neko jeo i nakon toga stavio u paket. Nekoliko parčića je imalo samo koricu, a na okrajcima je nedostajao deo sredine testa. Toliko sam bila besna i nemoćna da sam ga samo bacila, jer tu očigledno nisu krivi prodavci, već isključivo proizvođači, pa nije bilo svrhe ni da ga vraćam u market - ispričala nam je Sandra.

KRAJ PREVARAMA SA HLEBOM I PECIVIMA! Pekari će ubuduće u Srbiji mesiti po novim pravilima!

U prilog ovoj "problematici" sa ovom vrstom pekarskog proizvoda ide i nedavna akcija poljoprivredne inspekcije, koja je pročešljala čak 1.000 proizvođača i zatekla nehigijenu i manjkavosti u opisivanju hleba, zbog čega je naloženo zatvaranje čak 18 pekara.

Prema rečima nadležnih iz Ministarstva poljoprivrede, propusti u pekarama i netačno deklarisanje hleba bili su glavni razlozi za rigorozne kazne pekarskim gazdama.

Informer

- Pekari najviše zarađuju na pravljenju specijalnih vrsta hleba, kojih kod nas ima čak 50 vrsta, ali pojedine ne sadrže sve propisane sastojke. Naša inspekcija privodi kraju kontrolu hleba. Poljoprivredni inspektori obišli su oko 1.000 proizvođača i zatekli neadekvatne higijenske uslove i manjkavosti u deklarisanju robe, a to su i bili razlozi za zatvaranje objekata. Tako da je katanac stavljen na 18 objekata. Za sve specijalne vrste hleba propisano je koliko koje supstance moraju da sadrže da bi mogli da se nazovu integralnim - objašnjavaju u ministarstvu.

1.000 

proizvođača proveravala je poljoprivredna inspekcija
18 pekara je zatvoreno

Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) Goran Papović ističe da pekari najviše zarađuju upravo na tim vrstama hleba koje su i po pet puta skuplje od običnih i da pribegavaju raznim trikovima kako bi ostvarili što veću dobit.

- Zaista, to je jedna velika igra pekarske industrije, jer osim što nude veliku razliku u kvalitetu i ceni, pakuju tako felerične proizvode, baš kao što je bio ovaj hleb što mu nedostaju delovi. Da ne govorim o tome koliko prevara ima sa ovim skupim, navodno ražanim, integralnim hlebovima, a tek o crnom hlebu koji kod nas gotovo i ne postoji... Zato je odlično što inspekcija proverava ovakve stvari i trebalo bi to da radi mnogo češće i rigoroznije - navodi Papović.


 


 


 

Tagovi: