19.03.2020.

14:06

Foto:

Zaštitnik

PAZITE ŠTA VAM DETE JEDE: U nazivu guščija, ćureća i pačija pašteta, a unutra više od pola kokošijeg mesa!

Prevarama sa mesnim prerađevinama nema kraja. Posle Zaštitnikove priče o "Neoplantinoj alpskoj kobasici od čistog svinjskog mesa", potrošači su nam ukazali i na "delikata" paštete.

Najopasnije je što je ova mesna prerađevina omiljena među decom koja je često jedu za doručak i večeru, bez obzira na to da li je pašteta označena kao "jetrena", "posna", "riblja" ili "pileća"
Milka Raičević, nutricionista

Naime, guščija, pačija, ćureća pašteta, pa još pod imenom "delikata" - zvuči kao skup i zdrav specijalitet, ali ne i kada ovi proizvodi izlaze iz fabrike "Juhor". Na konzervama u kojima su upakovane "delikata" paštete jasno piše "pašteta od pačijeg mesa", odnosno ćurećeg ili guščijeg.

Međutim, proizvođač je izostavio i te kako važnu informaciju, a to je da u ovim paštetama isto toliko ima i kokošijeg mesa, što je bez sumnje obmana potrošača.

Tako "delicata" pašteta od guščijeg mesa sadrži 15 odsto mesa ove pernate životinje, ali isto toliko i kokošijeg. Isto je i sa pačijom - polovina mesa je pačetina, a polovina kokošije. Obe su dodatno "obogaćene" sa pet odsto pileće jetre, tako da je meso patke, odnosno guske u manjini.

Nešto bolja situacija je sa "delikatom od ćurećeg mesa", koja sadrži 20 procenata ćuretine, a 10 odsto kokošijeg mesa. Pored toga, više od polovine ovih namaza čine bujon, krompirov skrob, belančevinasti proizvodi od soje i mleka, stabilizatori i emulgatori (pogledajte grafiku).

Obmana kupaca

Domaći stručnjaci napominju da je ovo obmana i prevara potrošača, jer ono što je naznačeno na pakovanju nema veze sa sastavom samog proizvoda. Prema njihovim rečima, ovo je prevarno oglašavanje, jer je nedopustivo da se u namirnici, recimo od ćuretine ili pačetine, nalazi minimalni udeo tog mesa.

Ovaj slučaj bi trebalo prijaviti veterinarskoj inspekciji, koja bi morala da uzme uzorke paštete na analizu i da utvrdi tačnu količinu sastojaka

Pokret potrošača

U Pokretu za zaštitu potrošača Beograd objašnjavaju da se u konkretnom slučaju radi o nepotpunom informisanju, odnosno obmani potrošača.

- Kompanija je dužna, po osnovu Pravilnika o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane, da navede sve sastojke proizvoda po opadajućim vrednostima.

Po međunarodnoj regulativi i našim propisima, proizvođač je dužan da naziv pašteti da na osnovu dominantnog sastojka koji je prisutan.

- Ovaj slučaj bi trebalo prijaviti veterinarskoj inspekciji, koja bi morala da uzme uzorke paštete na analizu i da utvrdi tačnu količinu sastojaka. Takođe i da kaže na osnovu kojih elemenata proizvođač ne poštuje Zakon o bezbednosti hrane - smatraju u ovom Pokretu.

Pašteta je otpad

Nutricionista Milka Raičević smatra da je pašteta ubedljivo najnezdravija namirnica, dok ostale mesne prerađevine nisu štetne ako se pravilno konzumiraju.

- Od paštete, ali bogami i viršli, nema gore hrane! U pašteti se nalazi sve ono najgore po zdravlje ljudi - kandže, kljunovi, nitrati, veštačke boje, so... Naravno da niko neće da dobije rak ako pojede jednu paštetu u 15 dana, ali ako je konzumira svakodnevno, onda je vrlo verovatno da hoće. Zbog lošeg kvaliteta tu je svakako i povišen holesterol, zatim gojaznost.

Informer

 

Najopasnije je što je ova mesna prerađevina omiljena među decom koja je često jedu za doručak i večeru, ali je imaju i kao užinu u vrtićima, bez obzira na to da li je to pašteta označena kao "jetrena", "posna", "riblja" ili "pileća" - upozorava Milka Raičević.

Njena koleginica Jovana Ferluga apeluje na potrošače da moraju pažljivo da čitaju deklaraciju kako bi bili upoznati sa onim što zaista kupuju

Pileća pašteta puna otpada

Situacija sa drugim "Juhorovim" paštetama van brenda "delikata" još više je zabrinjavajuća. Tako u "Juhorovoj" pilećoj pašteti najveći udeo čini mašinski separisano pileće meso (20%). Čistog pilećeg ima duplo manje, ali zato 70 odsto sastojaka su skrob, i najštetniji emulgatori i pojačivači ukusa poput E621 i stabilizatora E407. Obojena je crvenom košenila bojom, koja se dobija iz buba.

- Sa mesnim prerađevinama je najveći problem, jer tu svega ima, a proizvođači se dovijaju na razne načine da više zarade i izbore se za tržište. Ovo je zaista obmana, jer ukoliko vi kupujete zaista pačiju paštetu, onda tog mesa mora biti u najvećem procentu, do 100 odsto, a nikako u kombinaciji sa drugim mesima, jer je to onda poluproizvod, nikako pašteta od jednog mesnog sastojka. Još gore je što je, osim više vrsta mesa, proizvođač u ove prerađevine stavljao i veštačke dodatke, emulgatore, pojačivače ukusa i mirisa - kaže Ferluga.

Kompaniji "Juhor" poslali smo pitanja povodom obmane sa "delikata" paštetama, ali odgovore nismo dobili.