22.03.2020.

14:55

Foto:

Zaštitnik

MENJAČNICA: Građani neka se ne brinu, dinar stabilan NBS ima dovoljno deviznih rezervi

Od početka godine NBS je prodala svega 215 miliona evra od čega je 90 prodala kada su građani burno reagovali tokom prva dva dana zbog pojave korona virusa.

Kada je početna reakcija prošla, i građani uvideli da nema potrebe za brigom jer je NBS spremna da održi sistem stabilnim, pritisak je prestao, rekla je ona za RTS.

Guvernerka je rekla da će reagovati tako da se očuva stabilnost valute ali i celog sistema i da raspolažemo sa dovoljnim deviznim rezervama i u zemlji i u inostranstvu.


"Ima dovoljno u gotovini i u dinarima i u devizama, i za štediše i za tekuće potrebe. Takođe, ako bude potrebe sredstva mogu da se povuku i iz deviznih rezervi koje se nalaze u inostranstvu", rekla je Jorgovanka Tabaković.

Što se kredita tiče, ona kaže da nisu čekali da se građani boje već su snizili referentnu kamatnu stopu.

"Prva od mera je, na predlog predsednika Aleksandra Vučića, da na tri meseca zamrznemo dospele obaveze za sve. To važi i za privredu i za građane, i za fizička pravna lica i za preduzetnike", naglasila je guvernerka Tabaković.


Prema njenim rečima, banke će produžiti rok za otplatu kredita.

"Građani mogu a ne moraju da koriste ove mogućnosti a banke moraju da se tome prilagode. NBS je pripremio mehanizme u skladu sa potrebama bankarskog sistema", rekla je Tabakovićeva.

Guvernerka je naglasila da je sada važno da sačuvamo i ljude i sistem jer će oni podizati privredu kada ova situacija prođe.

Kurs u ponedeljak 117,52 dinara za jedan evro 

Dinar će prema evru imati u ponedeljak, 23. marta, približno istu vrednost kao danas i zvanični srednji kurs iznosiće 117,5217 dinara za evro.

Dinar će vredeti prema evru isto kao pre mesec dana, na godišnjem nivou će biti jači za 0,4 odsto a u odnosu na početak godine jači za 0,1 procenat.

Indikativni kurs dinara prema dolaru oslabio je danas za 0,2 odsto na 109,6080 dinara za dolar.

Dinar je prema dolaru slabiji za 0,6 posto na mesečnom nivou, na godišnjem za 5,4 procenta a od početak godine je u padu za 4, 3 odsto.

Pratite Zaštitnik potrošača na Fejsbuku OVDE

Pratite Zaštitnik potrošača na Tviteru OVDE

Najnovije informacije na portalu Informer.rs