22.04.2020.

10:30 >> 09:38

Foto:

Zaštitnik

CENA NAFTE ISPOD NULE, ALI GORIVO MORA DA SE PLATI: Evo šta će se desiti, kada će u Srbiji da pojeftini

Tačnije, nemojte očekivati da će se to ikada dogoditi. Ono što se u Srbiji može dogoditi jeste da gorivo pojefitini i to od juna jer se, kako tvrde poznavaoci, cena nafte sa svetskih berzi na cene u Srbiji preliva oko dva mesec kasnije.

Cena američke sirove nafte (West Texas Intermediate - WTI) koja je u ponedeljak pala na minus 37,6 dolara za barel, dan posle se u nekoliko navrata oporavljala i dolazila do nule. U blagom plusu nalazila se vrlo kratko, da bi potom opet kretala naniže do minus oko pet dolara za barel.

Ovakav sunovrat cene nafte nije se dogodio od 1947. godine od kada postoji trgovina fjučersima, a razlog, najednostavnije rečeno, je mala tražnja za gorivom zbog korona krize s jedne strane i prevelika proizvodnja nafte s druge. Takav disbalans doveo je praktično proizvođače u poziciju da ne nemaju način da skladište robu i da kupcima plaćaju da je otpreme i kupe.

Kako će ovakva dešavanja uticati na tržište u Srbiji?

Zbog pada cene nafte na svetskom tržištu, gorivo je u Srbiji od februara pojeftinilo za više od 20 dinara po litru.

Govoreći o aktuelnom drastičnom padu cene nafte, domaći poznavaoci veruju da je to kratkotrajni trend, a posebno imajući u vidu nedavnu odluku članica OPEK. One su naime, kako bi zaštitile cenu nafte postigle dogovor da od maja smanje dnevnu proizvodnju za 10 odsto. Odluka bi bila na snazi i u junu.

Kao dodatni argument da nema razloga za paniku, navode činjenicu da cene WTI nafte za isporuku u junu iznose 22 dolara po barelu.

Udruženje naftnih kompanija Srbije: Kod nas stabilno i niske cene

Globalno tržište nafte je pod velikim udarom zbog aktuelne situacije, komentariše generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović i dodaje da je u Srbiji snabdevanje stabilno i da će u dužem periodu potrošači moći da kupuju gorivo po niskim cenama.

Od početka marta do početka aprila prodaja goriva u našoj zemlji opala za više od 50 odsto i to: benzina 53 odsto, dizela 47 odsto i 57 odsto TNG-a.

Takođe, cene su u Srbiji od januara pale za oko 20 odsto: dizela za 25 dinara, benzina za 20, a TNG za oko 15 dinara.

Na većini pumpi u zemlji cena benzina 95 je pala ispod 130 dinara za litar, a dizela ispod 140 dinara, dok se auto gas prodaje po ceni od oko 70 dinara.

Pratite Zaštitnik potrošača na Fejsbuku OVDE

Pratite Zaštitnik potrošača na Tviteru OVDE

Najnovije informacije na portalu Informer.rs