12.08.2020.

12:00

Foto:

Zaštitnik

KAKO DA POBOLJŠATE SVOJE FINANSIJE? Ovo je 10 načina da vam ostane više para

Zaštitnik potrošača predstavlja vam deset relativno jednostavnih "trikova", koji će omogućiti da vam u novčaniku ostane više para. Probajte, nije tako teško kao što će se na prvi pogled možda učiniti... 

1. KUPUJTE U HIPERMARKETIMA
Realno, nema razloga da svaki čas trčite do obližnje prodavnice po hleb, mleko i ostale namirnice, koje su vam svakodnevno neophodne. Mnogo je jednostavnije i, što je najvažnije jeftinije, otići jednom nedeljno ili dva puta mesečno u neki hipermarket i kupiti većinu stvari koje će vam zatrebati između dve posete prodavnici.
Problem je, međutim, što se u hipermarketu mnogi zaborave pa kupuju i šta im treba i šta im ne treba, ali i za to postoji rešenje: spisak. Pre polaska tačno naznačite stvari zbog kojih idete u kupovinu i od spiska ne odstupajte, osim naiđete na neki baš veliki popust. 

2. ČEKAJTE AKCIJE
Sve namirnice koje periodično kupujete, poput kućne hemije, sredstava za higijenu, grickalica, sokova... pre ili kasnije će se naći na akciji. Zato, ako imate marku koju stalno kupujete, slobodno sačekajte da njena cena bude umanjena i kupite dovoljnu količinu da vam potraje do sledeće akcije.

3. KUPITE 50E OD PLATE ILI PENZIJE
Ovo, naravno, ukoliko ste u mogućnosti, odnosno ako vam najveći deo primanja ne ode odmah na hranu i račune. Caka je u tome da ćete tih 50 evra (ili koliko god već kupite) teže potrošiti nego njihovu dinarsku protivvrednost. Ključnu ulogu u tome ima psihologija, s obzirom na to da u ovom slučaju do kupovine morate da obavite dva koraka (menjanje evra i plaćanje), dok je sa dinarima sve mnogo lakše - prosto zavučete ruku u džep, izvadite pare i platite.

4. TEGLA ZA SITNIŠ
Izgleda smešno, ali deluje... Bukvalno svakog dana ostaju vam nakon raznih kupovina kovani apoeni od dinar, dva, pet ili deset. Na njih često zaboravimo, pa ih čak i zaturimo, a kada bismo ih odmah ubacivali u kasicu ili neku teglu, stvar bi bila sasvim drugačija. Na ovaj način, mesečno biste mogli da odvojite sa strane i po nekoliko stotina dinara. Pa puta 12 meseci... 

5. REFINANSIRAJTE OBAVEZE 
Ukoliko ste se u banci zadužili korišćenjem dozvoljenog minusa i kreditne kartice, imajte u vidu da je gotovinski (refinansirajući) kredit mnogo jeftinija opcija. Trenutno, većina banaka ove zajmove, ukoliko se uzmu na 12 ili 18 meseci nudi sa kamatnom stopom koja se kreće između osam i 15 odsto na godišnjem nivou, dok su, primera radi, kamate na dozvoljeni minus u pojedinim bankama i do 35 odsto.

6. UZMITE JEFTINIJE ODRŽAVANJE RAČUNA
U mnogim bankama raspon mesečnih troškova za održavanje računa je popriličan, pa prelaskom na jeftiniji paket usluga možete mesečno da uštedite i po 300-400 dinara. A, po pravilu, taj paket će vam biti sasvim dovoljan, jer razlike u uslugama i nisu tako velike (npr. nemate SMS obaveštavanje o transakcijama ili umesto "viza" kartice imate "dinu" i slično).

7. PROPUSTITE PONEKU VOŽNJU KOLIMA
Računica je prosta: ukoliko svakog meseca propustite samo tri vožnje kolima na relaciji od tridesetak kilometara (15 tamo, 15 nazad), godišnje ćete uštedeti 10.000-15.000 dinara, zavisno od toga koliki vam je automobil "potrošač". A, o blagodetima po zdravlje zbog više pešačenja da i ne govorimo. 

8. ŠTEDLJIVE SIJALICE
Ove sijalice troše pet puta manje struje nego regularne, a mnogo duže i traju. Dakle, prednost im je očigledna ušteda, ali imaju i manu: mnogi se žale da svetlost koju daju nije ni približna onoj koju daju obične sijalice. 

9. BOKS PAKETI
Ukoliko u jednom paketu objedinite mobilnu telefoniju, fiksnu telefoniju, kablovsku TV i internet možete mesečno da uštedite oko 30 odsto u odnosu na pojedinačno korišćenje i plaćanje svih stavki. A, pri tome ćete umesto tri ili četiri računa plaćati jedan.

10. PLAĆAJTE RAČUNE UZ POPUST
Ovo, naravno, ne mogu svi. Ali, ako ste ikako u mogućnosti koristite pogodnosti za plaćanje računa za komunalije (Infostan, struja...) do određenog datuma.


 

Pratite Zaštitnik potrošača na Fejsbuku OVDE

Pratite Zaštitnik potrošača na Tviteru OVDE

Najnovije informacije na portalu Informer.rs