28.08.2020.

17:16

Foto:

Zaštitnik

PLATNENE, HIRURŠKE, SA FILTERIMA.... Istraživanje pokazalo koje su maske najbolje! Konačno znamo šta nas zaista štiti

U sklopu poslednje studije stručnjaci su rangirali 14 vrsta dostupnih maski, otkrivši da hirurške maske pružaju najučinkovitiju zaštitu od širenja kapljica iz usne šupljine u odnosu na pamučne alternative, dok se zaštita pri nošenju bandana i tuba šalova pokazala najlošijom.
Tim naučnika sa univerziteta Duke proveo je jednostavno i jeftino istraživanje: ispitanici su stajali u zamračenoj prostoriji te su pet puta morali da izgovore: "Ljudi, ostanite zdravi" u smeru laserskog snopa, a sve je snimano kamerom mobilnog telefona.

Korona virus i hrana: Možete li da se zarazite preko pakovanja namirnica?

Potom je za zbir broja kapljica emitovanih iz usne šupljine učesnika studije upotrebljen računarski algoritam.
- Ovakvo ispitivanje mogu sprovesti vlasnici kompanija i svi oni koji zaposlene opskrbljuju maskama, rekao je koautor studije, hemičar i fizičar, Martin Fischer, dodavši da se laser i sočivo mogu kupiti za 200 dolara kao i da oni koji sprovode eksperiment ne moraju nužno biti stručnjaci.
Studija je pokazala da su profesionalne maske N95 s ventilima, one koje koristi bolničko osoblje na prvim linijama borbe protiv koronavirusa, smanjile prenos kapljica na manje od 0,1 posto, prenosi Jutarnji list.

UZELI MU 31.000 DINARA - MESEC DANA NE VRAĆAJU NOVAC! Kako je SBB zavrnuo penzionera!

Hirurške ili polipropilenske maske po učinkovitosti nisu nimalo zaostajale za njima. Prenos kapljica smanjile su za 90 posto ili više u poređenju s maskom nezaštićenim licem.

Ručno izrađene pamučne maske za lice bile su prilično učinkovite te su eliminisale od 70 do 90 posto kapljica emitovanih tokom normalnog govora, zavisno od broja slojeva i nabora.
Pokazalo se da učinkovitost bandana iznosi samo oko 50 posto, a kada su ispitanici preko usta i nosa stavili popularni tuba šal, količina kapljica emitovanih iz usta se povećala, verojatno zbog raspršivanja većih u puno manjih kapljica.

Koautor studije Eric Westman istakao je da nakon sprovedenog eksperimenta premisa po kojoj je bolje koristiti bilo kakvu masku nego nikakvu, sada više 'ne pije vodu'.
Rezultati studije objavljeni su u časopisu Science Advances.

Pratite Zaštitnik potrošaca na Fejsbuku OVDE

Pratite Zaštitnik potrošaca na Tviteru OVDE

Najnovije informacije na portalu Informer.rs